Dwór w Orońsku

Dwór powstał w drugiej połowie wieku XIX. Należał do Amelii Magdaleny Christiani z domu Hibl. Jej pierwszy mąż, generał Franciszek Ksawery Christiani po wejściu w posiadanie Orońska (najpierw dożywotnia dzierżawa, następnie zakupione na własność) przeniósł osadę na wzniesienie z wcześniejszej lokalizacji w obniżeniu terenu. Osią osady uczynił drogę przecinającą prostopadle trakt warszawsko-krakowski którego projektantem także był gen. Christiani. U schyłku życia generał zaprojektował kaplicę i park. W testamencie zlecił spadkobiercom dokończenie dzieła. Obowiązek ten spadł na wdowę po generale. Dwór zaprojektował prawdopodobnie Franciszek Maria Lanci. Jako budowniczego wymienia się Alfreda Schouppe.

Obrazek

Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie
Obrazek

Obrazek
Nad wejściem znajduje się herb rodziny Christianich - Jarosław. Herb ten jest dziś herbem Orońska. A dwór jest "dworem Józefa Brandta".
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Park Amelii Magdaleny Christiani to nie tylko alejki i planowo nasadzone rośliny. To także rzeźby. Jedną z nich jest dar od siostry Amelii Magdaleny - Anny Plenk.
Obrazek
Rozproszone w internecie informacje podają, że Amelia Magdalena Christiani sprzedała posiadłość Wojciechowi Kalinowskiemu. Wojciech Kalinowski miał zaś w roku 1854 ożenić się z Amelią Hibl (nazwisko panieńskie Amelii Magdaleny Christiani). Córka Amelii i gen. Franciszka Ksawerego to też Amelia (lub Amalia) ale z drugim imieniem - Klara. Józef Brandt zamieszkał w Orońsku najwcześniej w roku 1877. Dwór należał do jego małżonki - Heleny z Woyciechowskich Pruszakowej. Józef Brandt w Orońsku prowadził szkołę artystyczną i mieszkał w okresie letnim. Zmarł w roku 1915. Majątek został znacjonalizowany przez "władzę ludową". W budynku dworu do roku 1972 funkcjonują szkoła podstawowa i ośrodek zdrowia. Od 1974 roku działa tu Centrum Rzeźby Polskiej, którego częścią jest Muzeum Rzeźby Współczesnej.
Obrazek