Cmentarz wojenny w Siedlcach

Cmentarz żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej.


Pokaż Martyrologia XX wieku na większej mapie
Na większości krzyży umieszczono napis "Żołnierz nieznany". W Urzędzie Miasta znajduje się ewidencja pochowanych na cmentarzu żołnierzy Wojska Polskiego. Prawdopodobnie z tego wykazu pochodzą informacje zamieszczone w Ogólnopolskiej Komputerowej Bazie Cmentarzy Wojennych.

A mi coś tu nie pasuje. W okolicach Siedlec nie mogę odnaleźć cmentarzy z I wojny światowej. Tak jakby nie istniały. Za to na tym cmentarzu znajduje się coś co mi się jednoznacznie kojarzy z niemieckim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej.Oczywiście krzyż jest nie taki. Powinien być "żelazny". No i tablice umieszczone na kolumnie...

Skoro już kolumnę obszedłem dookoła to rzuciłem też okiem w górę, na krzyż umieszczony z tyłu kolumny.I teraz nie wiem czy przypadkiem nie "zapomniano", że cmentarz jest starszy.Może tylko mi się zdaje. W końcu zanim dotarłem do cmentarza wojennego odwiedziłem znajdujące się przy tej samej ulicy lapidarium utworzone w miejscu dawnego cmentarza. A tam moją uwagę przykuł szczególnie jeden nagrobek.

Mogłem ulec po zobaczeniu nagrobka Maxa von Wallenberga jakiejś sugestii. Nie jestem pewien. Brakuje mi informacji. Chociaż na forum Gazety Wyborczej odnalazłem wzmiankę o przeniesieniu nagrobku niemieckiego generała do lapidarium właśnie z terenu cmentarza wojennego. Zmarł w roku 1917.