Cmentarz żydowski w Seroczynie

Cmentarz w Seroczynie powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Pewny tego nie jestem. Jednak w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich brak wzmianki o społeczności żydowskiej w Seroczynie. Jest za to informacja o społeczności żydowskiej zamieszkującej teren gminy Wodynie w 1827 roku - 434 osoby. Ale w Wodyniach i jego okolicach nie odnalazłem cmentarza żydowskiego na starych mapach. W roku 1921 spis powszechny wykazał w Seroczynie blisko 200 osób wyznania mojżeszowego. Jeszcze przed II wojną światową rozebrano tu synagogę. Podczas okupacji niemieckiej cmentarz zdewastowano usuwając i rozbijając nagrobki. Jednak teren cmentarza do dziś nie został wykorzystany w innych celach. Częściowo zachował się rów go otaczający, nie ma ogrodzenia i bramy.

Widok od ulicy Glinianej


Pokaż Judaika na większej mapie
W tym właśnie rogu odnalazłem 4 zachowane nagrobki. Na terenie cmentarza łatwiej odnaleźć wyrzucane tu śmieci. Większość terenu pozostaje pozbawiona śladów ludzkiej ingerencji.













Poza wspomnianym Słownikiem korzystałem z wiadomości zamieszczonych na stronie internetowej Cmentarze żydowskie w Polsce - gdzie można znaleźć znacznie więcej informacji.