Cmentarz ewangelicki w Leokadiowie

Cmentarz zlokalizowany jest około 1 km od cmentarza żołnierzy niemieckich poległych w II wojnie światowej w Polesiu. Na wzmiankę o nim natrafiłem przeglądając rejestr zabytków województwa lubelskiego. Dopiero później zlokalizowałem go za pomocą map WIG i Geoportalu. Najwygodniej dotrzeć tam można od Smogorzowa. Odnalezienie miejsca w terenie ułatwiają porastające cmentarz i jego okolice drzewa.

Tak to wygląda od strony Smogorzowa.


Pokaż Nekropolie na większej mapie
To co ułatwiało określenie lokalizacji w terenie utrudnia jednocześnie odnalezienie śladów grobów. Musiałem zanurzyć się w dzikiej zieleni.Pierwsze wrażenia nie były zachęcające. Straciłem wiarę w to, że odnajdę cokolwiek.

Jednak dokładna lustracja terenu mimo utrudnień stawianych przez rosnące tu krzewy, drzewa i rośliny pozwoliła odnaleźć pozostałości pomników nagrobnych...i resztki drewnianego krzyża.Im głębiej w las...

Niewiele jak na tak duży cmentarz. Na mapie Geoportalu Nie znalazłem zaś żadnych informacji o kolonistach niemieckich, którzy ten cmentarz założyli. Wieś wymieniona jest w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich jako Leokadyew liczący 369 mieszkańców.