Kościół w Woli Korybutowej

Kościół w Woli Korybutowej p.w. Najświętszego Serca Jezusa wznoszono w latach 1937-1938. Konsekracji dokonano w roku 1939. Ten właśnie rok zapisano na posadzce przy wejściu.

Obrazek

Pokaż Świątynie na większej mapie
Kościół został uszkodzony we wrześniu 1939 roku. Później remontowano go gruntownie w roku 1968. Wtedy to przykryto go blachą. A wcześniej... Budowniczym był cieśla z Głębokiego - Zdzisław Zamorski. Budynek ufundowany w roku 1784 przez Adama Czartoryskiego służył Unitom w Lubieniu (gmina Wyryki). Tam cerkiew św. Mikołaja (pod takim wezwaniem funkcjonowała w Lubieniu) w 1937 roku rozebrano i przetransportowano do Woli Korybutowej. Nowy kościół (choć budynek nowy nie był) wyposażono w sprowadzony z Lublina ołtarz z XVIII lub XIX wieku. Część wyposażenia (kafelki posadzki, balustrada, krzyż, żyrandol) pochodzą z cerkwi w Mogielnicy.

Obrazek

Obrazek

Także dzwony zawieszone w dzwonnicy pochodzą z innych miejsc. O jednym wiadomo, że pochodzi z Ziem Zachodnich. Inny posiada gotyckie inskrypcje i prawdopodobnie powstał w XV lub XVI wieku.

Obrazek

O tym jak powstał i z jakich elementów kościół złożono przeczytałem na stronie gminy Wola Korybutowa. Mnie zaintrygował czerwony budynek pośród drzew przykryty zielonym dachem. A po przejściu przez bramę kościelną znalazłem się mimo silnego wiatru w miejscu zacisznym i skłaniającym do refleksji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek