Nowodwór-Piaski - cmentarz wojenny

Cmentarz ten kiedyś znajdował się przy leśnej drodze. Obecnie w odległości około 200 m od niego przebiega obwodnica Lubartowa i leśna droga od strony Nowodworu przebiegająca niegdyś obok cmentarza jest już tylko leśną ścieżką. Najbliżej cmentarza znajdują się zabudowania wsi Annobór. Jednak gdy w Annoborze zapytałem o cmentarz nie uzyskałem pomocy. Być może tylko źle trafiłem. Bo cmentarz nie wygląda na zapomniany.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie
Jak w swojej pracy poświęconej cmentarzom wojennym dawnego województwa lubelskiego podaje M. Dąbrowski:

Cytuję:
Znajdowało się tu około 100 mogił zbiorowych i pojedynczych, na których stały drewniane krzyże z tabliczkami (...) W ewidencji austro-węgierskiej ujęty jako "Ehrenfriedhof nr 1 in Annobor". W ewidencji międzywojennej widnieje jako cmentarz wojenny nr 1 w Nowodworze, a także pod nazwą Annobór. Pierwotnie pochowano tu 429 żołnierzy austro-węgierskich (z 14, 36, 55, 58 i 59 pułku piechoty oraz z 6, 7, 8, 9, 10 przemyskiego, 11, 12, 18, 28 i 34 pułku piechoty Landsturm), 1 sanitariusza austro-węgierskiego oraz 193 żołnierzy rosyjskich (z 14, 15, 107 i 187 pułku piechoty), poległych i zmarłych między 4 a 10 sierpnia 1915 r. W 1934 r. przeniesiono tu szczątki z cmentarza wojennego nr 2 w Nowodworze (197 żołnierzy) i z Majdanu Kozłowieckiego (8 żołnierzy). W latach trzydziestych przeniesiono tu również szczątki z cmentarza wojennego w Kozłówce (około 140 żołnierzy). W roku 1940 obiekt odnowili żołnierze niemieckiego batalionu budowlanego Luftwaffe.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cokół wzniesiony w latach czterdziestych XX wieku (podczas okupacji). Na jego szczycie umieszczono wtedy drewniany krzyż. Obecnie jest chyba stalowy (nie przyjrzałem się dokładnie ale tak mi się zdaje). Brakuje tablic umieszczonych pierwotnie na cokole.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny pomnik pozbawiony tablic

Obrazek

Grób żołnierzy AK zabitych w 1943 roku

Obrazek

Obrazek

Pamiątka odnowienia cmentarza w 1940 roku (choć zdaje mi się, że jest tam zapisany rok 1942)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek