Cmentarz wojenny w Bychawce

Bychawka lub Pawłów. Częściej podaje się tą pierwszą miejscowość choć zabudowania drugiej z nich są znacznie bliżej cmentarza. Jednak Pawłów leży w gminie Strzyżewice zaś Bychwka w gminie Bychawa. Do odwiedzin kusiły mnie informacje ze strony internetowej Bychawy. Dlaczego informacje mnie kusiły? Marek Kuna napisał artykuł na temat tego cmentarza. Zamieścił w nim też grafikę przedstawiającą dawny wygląd cmentarza. Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Dopiero stając na skraju lasu można zobaczyć wyraźnie wystający jego kawałek porastający miejsce spoczynku ponad 1100 żołnierzy.

Obrazek

Cmentarz od lasu oddziela polna droga. Z niej można zauważyć tablice informujące o przeznaczeniu miejsca i o konsekwencjach niszczenia zieleni na terenie cmentarza. W rowie przy cmentarzu leżą duże ilości śmieci ale to chyba nie ma związku z brakiem tablicy zakazującej ich wyrzucania.

Obrazek

Wśród tablic jest i zawierająca treść znaną i ze wspomnianej wyżej strony internetowej.

Obrazek

Obrazek

Wejścia na cmentarz jako takiego nie ma. Kopiec zajmuje niemal całą szerokość cmentarza, wejście znajdowało się od południa ale tam dziś są pola uprawne. Krzyż na szczycie kopca porośniętego barwinkiem.

Obrazek

Teren cmentarza za kopcem przypomina widoki z drugiej strony - las.

Obrazek

Widok na szczyt kopca z terenu cmentarza.

Obrazek

To samo ale zdjęcie wykonane kilka metrów dalej od kopca.

Obrazek

Za krzewami żółci się rzepak.

Obrazek

Barwinek z krzyżem w tle i w pełnym słońcu ponad drzewami.

Obrazek

Obrazek

Widok spod cmentarza w stronę z której wykonałem pierwsze zdjęcie.

Obrazek

I ostatni rzut oka na cmentarz

Obrazek