Cmentarz wojenny w Cichostowie

Cichostów w gminie Milanów

Cmentarz wojenny założony w 1915 roku. Tak informuje strona internetowa gminy Milanów. Szukając informacji w wydawnictwie "Zabytkowe cmentarze. Woj. bialskopodlaskie" już przy pierwszym słowie się zastanowiłem. Brzmi ono - czynny. Jeżeli czynny to dlaczego nie ma go na mapach? Nie odnalazłem go w geoportalu. Nawet na mapach WIG nie byłem pewien czy go odnalazłem. Jedyne miejsce które mi na nich pasowało na cmentarz to była zielona plama na mapie obok wiatraka. I miałem nadzieję, że choć trochę wiatraka jeszcze pozostało by wskazać mi lokalizację cmentarza.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Cmentarz to teren porośnięty gęsto akacjami na zdjęciu powyżej. Nie ma za to na zdjęciach "pozostałości wiatraka". Jedną pozostałością jest nie mieszczący się w kadrze kasztanowiec (na lewo od akacjowych zarośli) o czym powiedział mi mieszkający w pobliżu potomek właścicieli wiatraka. Nie był pewien czy pozostał tam jeszcze młyński kamień, a ja tego nie sprawdziłem :( .

Obrazek

Od strony drogi akacjowy zagajnik odcięty jest rowem. Brzeg rowu wygląda jak śmietnisko. Na rogu cmentarza jest miejsce oczyszczone z akacji z pomnikiem nagrobnym wspominającym pochowanych w tym miejscu żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to cmentarz z I wojny i nie jest to cmentarz czynny. Ale... Jednak cmentarz powstał w 1915 roku. Powstał w celu pochowania poległych tu w tym roku żołnierzy. Później też był wykorzystywany. Tu bowiem tak jak w pobliskim Okalewie mieszkała duża grupa osadników niemieckich. Posiadali swój kościół (dziś na jego miejscu stoi nowy dom), a od 1915 roku także cmentarz. Być może z niego korzystali też mieszkańcy Okalewa po zamknięciu w 1936 r. ich cmentarza. Co jednak pozostało? Mój przewodnik pamiętał, że było tu wiele krzyży. Z trudem odnaleźliśmy ich resztki.

Już w pobliżu pomnika żołnierzy wrześniowych widać trochę gruzu który kiedyś mógł być pomnikiem (może dawnym pomnikiem tych żołnierzy?).

Obrazek

Wydawało się początkowo, że poza tym pomnikiem i kilkoma kamieniami będzie można fotografować tu tylko przyrodę.

Obrazek

Obrazek

Smutny widok na cmentarzu to chyba pustka i brak śladów po dawnych pomnikach.

Obrazek

Dopiero na przeciwnym końcu cmentarza znalazłem pozostałości pomników nagrobnych. W tle widać już pola uprawne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To wszystkie ślady na powierzchni cmentarza założonego w 1915 roku dla poległych w walce żołnierzy. Nie wiem ilu ich było i w jakich oddziałach służyli.