Cmentarz wojenny w Okalewie

Okalew w gminie Milanów

Kierując się informacjami ze strony internetowej gminy Milanów chciałem rozwiązać zagadkę cmentarza wojennego w Okalewie. Zagadka ta to informacja ze wspomnianej strony:

-cmentarz wojenny z I wojny światowej, założony w 1914 r.

Nie słyszałem o działaniach wojennych w tym rejonie w roku 1914. O co więc chodzi?

Jak barbarzyńca pojechałem szukać rozwiązania na miejscu choć mogłem sięgnąć do literatury tematu. A na miejscu cmentarz okazał się być kępą drzew w kształcie prostokąta przy polnej drodze.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Widok z zabudowaniami Okalewa w tle.

Obrazek

Rzut oka na teren cmentarza wystarczył bym uznał, że może ktoś to sobie tylko zmyślił. Trawa, drzewa, krzewy. Nic więcej.

Obrazek

Obrazek

Nie widać najmniejszego śladu mogił. Najmniejszego śladu pamięci. Gdy czasem na cmentarzach można znaleźć szklane lub plastikowe resztki po zniczach tu były to nieliczne resztki po napojach. Aż wypatrzyłem coś co może być dowodem.

Obrazek

Obrazek

Zmurszały kawał krzyża. Bez belki poprzecznej ale te - jak wielokrotnie widziałem na krzyżach przydrożnych - niszczeją jako pierwsze.

Obrazek

Obrazek

A jak to jest z tym rokiem 1914? Wyjaśnienie znalazłem w publikacji "Zabytkowe cmentarze. Woj. bialskopodlaskie". Cmentarz założyli w 1914 koloniści niemieccy zamieszkujący w Okalewie. Rok w później pochowano na cmentarzu poległych w walkach żołnierzy (brak informacji o ich liczbie i jednostkach w jakich służyli). Cmentarz używany był jeszcze do roku 1936 po czym został zamknięty, a dziś jest zabytkowym cmentarzem wojennym.