Pałac w Podzamczu k/Mełgwi

Pałac powstał pod koniec XVIII wieku na fundamentach istniejącego tu od XIII wieku dworu. Pałac wybudowali Stoińscy posiadający Mełgiew od początku wieku XVIII. Ostatni ze Stoińskich zmarł bezpotomnie w 1818 roku. Rozpoczął się okres wielu zmian właścicieli majątku i jego podziałów. W latach 1822-1831 pałac należy do Ludwika Kickiego. Po jego śmierci na polu chwały owdowiała małżonka Podzamcze sprzedała Kazimierzowi Puchale. Po jego śmierci pałac wszedł w posiadanie wnuków - Joanny i Józefa Szlubowskich. Do tych samych Szlubowskich należał pałac w Radzyniu Podlaskim. W wyniku małżeństwa córki ostatniego ze Szlubowskich osiadłych w Podzamczu z Edwardem Rulikowskim pałac przeszedł w ręce Rulikowskich, którzy byli właścicielami pałacu do 1944 roku.

Pałac wpadł mi w oko przypadkowo - jadąc pociągiem do Chełma zauważyłem na końcu asfaltowej drogi białą bramę. Przy pierwszej nadarzającej się okazji pojechałem zobaczyć bramę i czy jest jeszcze coś za nią.

Obrazek

Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie

Obrazek

W sumie niewiele zobaczyłem. Ale po tej czerwcowej (2009 r.) krótkiej wizycie czułem niedosyt. W sierpniu tego samego roku przybyłem jeszcze raz. Tym razem wjechałem bocznym wejściem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wciąż planowałem jeszcze kiedyś zajrzeć do parku. I już wiem, że warto to zrobić ale nie wiem czy jest to wykonalne. Zdjęcia drugiej strony odnalazłem na stronach Agencji Nieruchomości Historycznych. I nie wiadomo czy jeszcze będę miał możliwość wejścia.

W tekście skorzystałem z informacji umieszczonych na stronach Polskich dworów