Pałac Lubomirskich w Opolu Lubelskim

Pałac powstał już w XVII wieku za sprawą właścicieli miasta - Słupeckich. Ich potomek - Jan Tarło - dokonał jego przebudowy w latach 1737-1743.

Obrazek

Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie

Autorem projektu przebudowy był działający także w Puławach (włostowicki kościół) i w Końskowoli (kościół farny) Franciszek Mayer.

Kolejna przebudowa nastąpiła niedługo po poprzedniej. Już w latach 1766-1773 Zofia i Antoni Lubomirscy zmienili pałac dostosowując go do swoich potrzeb. W tym wypadku podaje się nazwiska trzech architektów. Dominik Merlini i Franciszek Ferdynand Nax kierować mieli pracami przy przebudowie. Autorem projektu był zaś Jakub Fontana.

Kolejna przebudowa nastąpiła już w połowie XIX wieku po podarowaniu pałacu przez ostatnią właścicielkę - Rozalię Rzewuską - Paskiewiczowi. Nowy właściciel wyposażenie wywiózł do swojego gniazda rodowego, a w opolskim pałacu urządził koszary. W wyniku przebudowy pałac utracił mansardowy dach. Także wnętrza zatraciły swój charakter pałacowy.

Obrazek
Dziś budynek jest nie tylko siedzibą szkoły. Jest także "siedzibą" nocków dużych i mroczków późnych. W budynku znajduje się ostoja tych nietoperzy.