Cmentarz wojenny i wojskowy w Chełmie przy ul. Wojsławickiej

Za pierwszym razem w sierpniu 2009 roku trafiłem tu przez przypadek. Szukałem cmentarza w lesie Borek i pojechałem wzdłuż brzegu lasu licząc na jakieś znaki, który by mnie do niego doprowadziły. Znaków nie znalazłem, zamiast tego znalazłem cmentarz o którego istnieniu nie wiedziałem. Podczas drugiej wizyty, do której doszło w sierpniu 2010 roku miałem przyjemność porozmawiać z mieszkanką jednego z pobliskich domów. Od niej dowiedziałem się, że cmentarz został odnowiony w 2008 po wielu interwencjach okolicznych mieszkańców. Bynajmniej nie chodziło o upamiętnienie pochowanych tu żołnierzy. Problemem były ogromne ilości ludzkich kości wystających z ziemi w krzakach i w ich pobliżu. Były to szczątki żołnierzy niemieckich poległych podczas II wojny światowej. W czasie prac renowacyjnych dokonano ich ekshumacji i przeniesiono na teren cmentarza w Polesiu, niedaleko Puław.

Obrazek

Pokaż Cmentarze I wojny światowej na większej mapie

Cmentarz ten założono podczas I wojny światowej. Wykorzystywany był przez okres międzywojenny i podczas kolejnej wojny światowej.

Obrazek
Zaraz za bramą po prawej stronie znajduje się duża pusta kwatera z tablicą informacyjną

Obrazek
Nieco dalej, po tej samej stronie kwatera żołnierzy armii austro-węgierskiej

Obrazek
Ocalało trochę tabliczek żeliwnych

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lewa strona cmentarza zaczyna się dużą kwaterą z symbolicznym nagrobkiem. W nieznanym miejscu cmentarza zostali pochowani żołnierze Armii Czerwonej wymienieni na z nazwiska na płycie nagrobnej.

Obrazek
Obrazek
Ostatnia ćwiartka cmentarza, to cmentarz żołnierzy polskich

Obrazek
Obrazek
Obrazek
W tej części też znajduje się symboliczna mogiła żołnierzy pochowanych w nieznanym miejscu na terenie cmentarza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jedna z lepiej zachowanych tabliczek imiennych w części cmentarza przy samym murze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Grób żołnierza AK rozstrzelanego z wyroku sądu wojennego po zajęciu Chełma przez Armię Czerwoną. W 1991 wyrok unieważniono.

Obrazek
W tym miejscu trochę się zdziwiłem. Przyzwyczaiłem się raczej do stawiania krzyży na wszystkich grobach wojennych, bez względu na wyznanie poległych. Tu komuś zależało na podkreśleniu, że poległy był Żydem.

Obrazek
Podczas następnej wizyty już nie znalazłem tej gwiazdy.

Obrazek
Obrazek