Piramida w Krynicy

Piramida znajduje się nieopodal wsi Krynica na górze nazywanej Arianką. Obecnie jest dość ciasno otoczona przez drzewa. Cały teren wokół niej objęty jest ochroną mocą postanowienia wojewody chełmskiego (urzędy przemijają, postanowienia zostają). Dostęp do piramidy ma ułatwić szlak żółty. Jednak jego znaki przy drodze poznikały. Jedynym obecnie punktem orientacyjnym pozostaje tablica z postanowieniem wojewody na której też umieszczono znak szlaku. Stoi ona jednak nie bezpośrednio przy drodze tylko w jej sąsiedztwie za krzakami. Należy wejść (lub wjechać jak ktoś lubi wertepy) w głąb lasu. Miejsce w którym należy zakręcić poznać jest dość łatwo. Wykopany rów ma uniemożliwić wjechanie w bezpośrednie sąsiedztwo piramidy. Od tego miejsca ścieżka sama poprowadzi (i znaki szlaku żółtego).

Obrazek

Pokaż Nekropolie na większej mapie

Piramida powstała jak grobowiec. Jej twórca to Paweł Orzechowski. Mieszkał on w pobliskim zamku w Krupem. Jako arianin nie mógł być pochowany na cmentarzu katolickim. Dlatego też wydał polecenie budowy piramidy na miejsce swego spoczynku. W momencie śmierci jednak Orzechowski był w podróży zagranicznej i nie ma pewności, że kiedykolwiek tu spoczął. Istnieje jednak taka możliwość. Tak samo jak i ta, że pochowano tu też jego wnuka - także arianina. Brak relacji potwierdzających obecność ciał we wnętrzu grobowca. Forma grobowca to: grobowiec właściwy i umieszczona na nim dwudziestometrowa piramida. Najprawdopodobniej wzorowana jest ona na grobowcach powstających we Włoszech tego okresu, które Paweł Orzechowski miał niewątpliwie okazję widzieć.

Data powstania nie jest dokładnie znana ale wiadomo że piramidę wzniesiono przed śmiercią Pawła Orzechowskiego, który zmarł w 1612 roku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek