Budynek Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Puławach

Ostrzał artyleryjski prowadzony w 1944 roku oszczędził niewiele budynków na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej w Puławach. Na miejscu ruin pobudowano nowe bloki. Pozostawiono jednak zachowany w dość dobrym stanie budynek należący do Gminy Wyznaniowej. Nie wiem jak w tej chwili ale jeszcze niedawno był to budynek komunalny. Przed II wojną światową mieszkał tu rabin Mendel Naj wraz z rodziną (zbieżność nazwiska i imienia z rabinem sandomierskim zapewne przypadkowa). Miał stąd ok. 100m do obu puławskich synagog, po których nie zachowały się żadne ślady.

Obrazek

Pokaż Judaika na większej mapie

Naj związany był (także rodzinnie) z kocką dynastią cadyków. Popierał tamtejszy dwór. Z tego też powodu posiadał silną opozycję w mieście. Część chasydów czuła się bowiem związana z dynastię lubelską. Jednym z owoców tego konfliktu było pozostawianie jeszcze przed 1915 rokiem starej, drewnianej synagogi, która miał być wyburzona po oddaniu do użytku synagogi murowanej. Oprócz tego istniały w kilku domach prywatne domy modlitwy.

Budynek znajduje się przy ulicy Wąskiej. Jest częściowo opuszczony (powybijane szyby na piętrze w środkowej części).

Moja wiedza o tym, że budynek należał do Gminy opiera się na przekazach ustnych. Mogę się mylić ale stan budynku tłumaczono mi jego niewyjaśnionymi prawami własności i przez te kilkanaście lat od momentu gdy o tym mi mówiono stan tylko się pogarsza.

Obrazek
Obrazek