Pałac w Celejowie

Celejów leży pomiędzy Kazimierzem Dolnym i Nałęczowem. Nad przepływającą tędy rzeką Bystrą Choteccy posiadali folwark do czasu gdy podjęli decyzję o przeniesieniu tu swojej siedziby rodowej.

Obrazek

Pokaż Pałace i dwory na większej mapie

W połowie XVI w. stanął tu dwukondygnacyjny dwór obronny z ciosanych kamieni. Niedługo dwór ten (jeszcze przed 1570 rokiem) przeszedł jako wiano Emarcjanny z Choteckich w ręce Andrzeja Dunin-Borkowskiego. Tarłowie do których dwór należał w roku 1740 podjęli się jego przebudowy (lub budowy od podstaw) wg projektu Franciszka Mayera. Przebudowa na początku XIX wieku była już dziełem Lubomirskich. Podczas tej przebudowy powstała prawdopodobnie "gotycka" wieża. Posiadający od 1823 roku Celejów Czartoryscy kontynuowali przebudowę. U stóp wieży pałacowej, na brzegach Bystrej powstał za ich sprawą park. Po Czartoryskich właścicielem pałacu był Marcin Klemensowski.

Zdewastowany park okrojono i dostosowano do potrzeb Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, który obecnie ma tu swoją siedzibę. Budynek można oglądać tylko z zewnątrz.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Napisy na ścianie wieży

W Nadzieje Lepszych Czasów
1802

W tejże nadziei 1890 r.
odbudował Józef Klemensowski