Pałac Zamoyskich w Jabłoniu

W roku 1812 Piotr Strzyżowski - oficer wojsk napoleońskich - wybudował w Jabłoniu klasycystyczny pałacyk oraz urządził park. Kolejny właściciel Tomasz hrabia Zamoyski wybudował na wschód od pałacyku Strzyżowskich klasycystyczny pałac. Jego projektantem był Ksawery de Makowo-Makowski.

Obrazek

Pokaż Pałace i dwory na większej mapie

Zamoyski traktował swój pałac jako rozwiązanie tymczasowe. Duża część pomieszczeń w pałacu posiadała przeznaczenie zaplecza gospodarczego. Pałac Srzyżewskich przeznaczył do rozbiórki. Na jego miejscu miała powstać właściwa siedziba rodu. Budowla reprezentacyjna i nowoczesna. Zaprojektowano ją w wiedeńskiej pracowni Fellnera i Helmera. Wybudowano zaś w latach 1904 - 1905.

Obrazek
Parter był częścią reprezentacyjną. Piętro - mieszkalną. Poddasze, to pomieszczenia dla gości. Całość posiadała ogrzewanie centralne, klimatyzację grawitacyjną, elektryczność. W budynku była elektryczna winda.

W 1909 roku ukończono kordegardę (domek odźwiernego) i bramę.

Obrazek
Obrazek
Oprócz tego jeszcze powstały: galeria łącząca pałac z oficyną (czyli starszym pałacem Zamoyskiego), a przy galerii kaplica i oranżeria.

W chwili obecnej trwają prace remontowe prowadzone przez nową właścicielkę pałacu. Z tego też powodu fotograficznie relacja jest bardzo niepełna. Miejscowość znana jest za sprawą bitwy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Fr. Kleeberga z Armią Czerwoną ale także jako miejsce urodzenia Augusta Zamoyskiego - wybitnego rzeźbiarza. Podczas mojej wizyty mur otaczający zabudowania gospodarcze przyozdobiony był zdjęciami rzeźb Augusta Zamoyskiego.

Obrazek
Obrazek