Jatki koszerne w Kazimierzu Dolnym

Budynek znajduje się przy Małym Rynku w Kazimierzu Dolnym, obok synagogi. Powstał pod koniec wieku XVIII lub na początku wieku XIX. Po II wojnie światowej został odrestaurowany. Mieści się w nim obecnie obok sklepików i galerii także zarząd targowiska jakim nadal jest Mały Rynek.

Jatka koszerna to miejsce w którym można było kupić mięso ze zwierząt zabijanych zgodnie z żydowskimi przepisami religijnymi. Tylko takie mięso mogli religijni Żydzi spożywać. Dochody z rzezi rytualnej dawały największe dochody Gminie Wyznaniowej. Ta zatrudniała rzezaka lub pobierała opłaty od rzezaków działających na własną rękę ale pod kontrolą rabina.

Obrazek

Pokaż Judaika na większej mapie

Obrazek

Mały Rynek na tle Góry Trzech Krzyży
Obrazek

Nie wiem jak w Kazimierzu ale w Puławach jatki koszerne nazywano też "tanimi jatkami". Było to spowodowane tym, że przepisy religijne określały nie tylko sposób zabijania zwierząt do spożycia ale też koszerność poszczególnych części tuszy zwierzęcej. Części pochodzące z tyłu ciała nie były koszerne i jako takie też były sprzedawane. Cena takich niekoszernych części była dużo niższa co sprawiało, że ubój takich zwierząt w rzeźniach należących do chrześcijan stawał się nieopłacalny. Nie było za to zakazu kupowania takiego mięsa wśród nie-żydów. Nawet akcja bojkotu żydowskiego handlu niewiele tu zmieniała - cena zawsze miała znaczenie dla kupującego.

Budynków w których mieściły się jatki pozostało w Polsce niewiele. W Puławach znajdowały się one na terenie dziś zajmowanym przez osiedle mieszkaniowe przy ul. Czartoryskich. Funkcjonowały jeszcze po II wojnie światowej do czasu budowy osiedla. Tak przynajmniej informował mnie Puławiak pamiętający okres sprzed rozbudowy miasta.