Powszechnie podaje się informację, że kościół powstał w XIV wieku. Być może nie chcąc deklasować murów miejskich i kościoła św. Władysława. Pracujący dziś we wnętrzu kościoła konserwatorzy przypuszczają jednak, że budowla jest starsza. Posiada cechy romańskie zatarte podczas późniejszych przebudów. To co najcenniejsze znajduje się w środku. Ja wejść tam nie zdołałem. Teraz królują tam rusztowania. Trwa konserwacja, a może i częściowa rekonstrukcja fresków. Można je jednak obejrzeć dzięki zamieszczonej w sieci panoramie - wystarczy kliknąć by przejść na stronę z panoramą.. Na pewno warto.
Pokaż Świątynie na większej mapie
Podczas trwającego w 2009 roku pleneru powstały rzeźby 12 apostołów i Chrystusa - wszystkie stoją przy kościele. Sam kościół zaś znajduje się poza murami miejskimi, na przeciwko bramy krakowskiej.
Prezentację apostołów rozpoczyna sam Chrystus postawiony na przeciwko wejścia do kościoła.
Polichromie podobno odkryto po II wojnie światowej. Może dlatego jeszcze są, że odkryto je tak późno.Zakończono remont. Pozostawiono zakrytą jedną ścianę z drzwiami wejściowymi. Wg słów stażysty udzielającego na miejscu informacji zwiedzającym pod białą farbą pozostają już tylko malowidła, które zachowały się w stanie najgorszym. Mówił też, że artyści którzy freski tworzyli sprowadzeni byli z terenów dzisiejszej Ukrainy. Mam co do tego wątpliwości. Zamiast podobieństwa do ikon dostrzegałem podobieństwo do średniowiecznych malowideł tworzonych na zachodzie Europy. Oglądać można bez wnoszenia opłat.
W serii "grzechy główne" czytelne są może dwa freski.
Ponad nimi prawdopodobnie znajduje się cykl pasyjny (tylko jedno zdjęcie).