Cmentarz żydowski w Tarłowie

Cmentarz powstał zapewne jeszcze przed 1609 rokiem. Zajmuje powierzchnię 2 mórg. Oddzielony od zabudowy Tarłowa wolno płynącą rzeczką i jej rozlewiskami. Droga do niego wiodła groblą. Dziś wygląda to zdecydowanie inaczej. Zabudowa przeniosła się w okolice cmentarza. Na tyłach cmentarza pojawiła się droga, teraz już nawet wyasfaltowana. Nie zachowały się żadne ślady dawnego ogrodzenia. Wyrosły drzewa tworząc na terenie cmentarza las. Z macew ocalała tylko jedna. Być może posiadała kiedyś napisy.

Obrazek

Pokaż Judaika na większej mapie

Obrazek

Przez cmentarz przebiega droga do jednego z sąsiadujących z nim gospodarstw. Także ścieżka przecina go na ukos.

Obrazek

Na tej właśnie ścieżce spotkałem mężczyznę, którego zapytałem czy rzeczywiście ta płyta, którą widziałem jest jedyną. Potwierdził ale też dodał, że jeszcze 30 lat wcześniej macew na cmentarzu było dużo. Zostały zabrane przez okolicznych gospodarzy w celach budowlanych. Najczęściej do budowy wejść do obór.

Poniżej zdjęcie z dawnej grobli po której prowadziła droga cmentarna od co najmniej XVII wieku zrobione w kierunku cmentarza.

Obrazek

Na stronie Wirtualnego Sztetlu poświęconej cmentarzowi w Tarłowie znajduje się stare zdjęcie cmentarza z lasem macew na nim stojących.