Brzezie (powiat włocławski) Zwykle pisze się nie o samym pałacu tylko o całym zespole pałacowo-parkowym. Gdybym przyjechał tu celowo pewnie i w parku szukałbym śladów jego dawnych założeń. Nie bez powodu. Projektantem parku był Walerian Kronenberg - autor ponad 300 zrealizowanych projektów parkowych. Tymczasem trafiłem tu przypadkiem. Do wejścia skusiła mnie brama.
Pokaż Pałace dwory zamki na większej mapie
Pałac powstał w 1873 roku dla Leopolda Kronenberga - znanego bankiera, zwolennika polityki Wielopolskiego, związanego z obozem "białych" przed wybuchem powstania. Budynek zaprojektował Artur Goebel.
Nie dane było Leopoldowi Kronenbergowi długo cieszyć się pałacem. Zmarł bowiem w 1878 roku. Być może życie zawodowe i tak nie pozwalało mu na częste wizyty w Brzeziu. Podobnie zapewne wyglądał okres zarządzanie majątkiem i rodzinnym biznesem w czasach Stanisława Kronenberga. Okres 1878-1887 nie zaznaczył się jakoś szczególnie w dziejach pałacu. Dopiero gdy miejsce Stanisława zajął jego młodszy brat - Leopold Julian - Brzezie czekały zmiany. W roku 1889 przystąpiono do realizacji projektu parku otaczającego pałac. Elementami tych założeń jest też kilka pobliskich dróg.
Park nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia. Dopiero po lekturze historii pałacu skłonny byłem jeszcze raz mu się przyjrzeć. Nie prędko pewnie się jednak pojawię znów w tamtych stronach. Za to pałac, który dziś jest siedzibą Domu Dziecka i Pogotowia Opiekuńczego stał się dla mnie ważnym odkryciem. Nie jest chyba zbyt często odwiedzany przez turystów.