Kościół św. Rocha w Kurozwękach

Kościół wzniesiono w roku 1748 z wdzięczności za pominięcie Kurozwęk w pochodzie epidemii cholery. Zaraza ta w tym okresie kilkakrotnie pustoszyła okoliczne miejscowości.

Obrazek

iframe width="425" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://mapy.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&t=h&msa=0&msid=1152839697800...">

Pokaż Świątynie na większej mapie

W 1783 roku zanotowano, że kościół jest pozbawiony dachu i okien oraz ma zniszczone wnętrze. Przyczyny tego stanu nie są znane. Z wiadomości umieszczonych na tablicy informacyjnej można wywnioskować, że i później zdarzały się świątyni katastrofy. Na tejże tablicy zapisano także, że teren wokół kościółka był wykorzystywany jako cmentarz powstańców styczniowych pochodzących w Kurozwęk i okolicy. Dziś ten teren jest zarośnięty pokrzywami i kolczastymi jeżynami lub malinami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Turystów też tu niewielu chyba przychodzi. Otwierając bramkę wejściową pozrywałem pajęczyny. Wszyscy pędzą do pałacu i na bizony. Ok 20-30 metrów od kościółka, po drugiej stronie szosy znajduje się wcześniej przedstawiona mogiła powstańców w Kurozwękach.