Pocz±tki osadnictwa ¿ydowskiego w Z³oczewie - niewielkiej miejscowo¶ci ko³o Sieradza - przypadaj± na XVI wiek. Wiadomo, ¿e ju¿ w pocz±tkach tego wieku istnia³a tu gmina ¿ydowska oraz dom modlitwy, tzw. Bejt ha-Midrasz. Przez wiele lat ¯ydzi stanowili wiêkszo¶æ mieszkañców Z³oczewa. Stan ten uleg³ zmianie dopiero w XIX wieku, kiedy w miejscowo¶ci osiedli³o siê wielu Polaków, przyby³ych z Poznania i jego okolic. Obecno¶æ ¯ydów w Z³oczewie przyczynia³a siê do rozwoju gospodarczego miasta.
Przed wybuchem II wojny ¶wiatowej w mie¶cie ¿y³o 2.067 osób pochodzenia ¿ydowskiego. 3 wrze¶nia 1939 roku Z³oczew zosta³ zajêty przez nazistów. Wkrótce po wej¶ciu wojsk niemieckich, spalono miasto, morduj±c przy tym oko³o dwustu jego mieszkañców, trzy czwarte ofiar stanowili ¯ydzi. Najm³odszy z zamordowanych, Fajwu¶ Szczukowski mia³ zaledwie trzy lata. ¯ywcem spalono chor± psychicznie dziewiêtnastoletni± ¯ydówkê Chanê. Ofiary tej pierwszej masakry pochowano w masowych mogi³ach na miejscowym cmentarzu ¿ydowskim.
Pierwsza deportacja ludno¶ci ¿ydowskiej ze Z³oczewa mia³a miejsce w pa¼dzierniku 1939 roku. Czê¶æ z³oczewskich ¯ydów przewieziono do getta w Lublinie, sk±d pó¼niej trafili do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Kolejn± grupê oko³o tysi±ca czterystu osób wywieziono w 1940 roku do £odzi i Zduñskiej Woli. Dla pozosta³ych w Z³oczewie oko³o czterystu ¯ydów utworzono getto. Ci, którym dane by³o przetrwaæ koszmar ¿ycia w getcie, trafili w sierpniu 1942 roku do obozu zag³ady w Che³mnie nad Nerem.
Cmentarz ¿ydowski w Z³oczewie zlokalizowany jest w lesie przy ul. Cegielnianej. W ksiêgach kaha³u zachowa³a siê wzmianka o zakupie gruntu z przeznaczeniem na cele grzebalne. By³o to w 1530 roku - tym samym z³oczewski beit-olam nale¿y do najstarszych nekropolii ¿ydowskich w Polsce. W przesz³o¶ci ¿ydowscy mieszkañcy Z³oczewa szczycili siê faktem, ¿e by³o to miejsce spoczynku kilku znanych rabinów.
Podczas drugiej wojny ¶wiatowej na cmentarzu grzebano ofiary Holocaustu. Miêdzy innymi we wrze¶niu w czterech zbiorowych mogi³ach pochowano cia³a oko³o stu piêædziesiêciu osób, zamordowanych przez nazistów w pierwszych dniach po zajêciu miasta. Najm³odsza z ofiar - Fajwel Szczukowski - mia³a trzy lata, najstarsza - Kajla Gutman - 93 lata.
Niestety, cmentarz zachowa³ siê w formie szcz±tkowej. Nasz miejscowy korespondent tak opisuje losy tej nekropolii: "W pierwszych dniach wrze¶nia 1939 r. miasteczko Z³oczew, a razem z nim cmentarz ¿ydowski, zosta³o doszczêtnie zbombardowane przez hitlerowców, tylko dlatego, ¿e Wehrmacht nagrywa³ kronikê propagandow± na potrzeby Rzeszy. Niemcy starali siê zatrzeæ wszelki ¶lad po spo³eczno¶ci ¿ydowskiej, dlatego ocala³e p³yty nagrobne wykorzystali do budowy dróg. Jak mówi± starsi mieszkañcy, przed wojn± by³o tam ponad trzy tysi±ce grobów. Do dzi¶ przetrwa³y tylko dwa nagrobki. Opiekuj± siê nimi okoliczni mieszkañcy, niedawno zainteresowanie okaza³a spo³eczno¶æ ¿ydowska z USA".
Wiele informacji o historii ¯ydów ze Z³oczewa znajdziesz na stronie
Sefer Zloczew - Book of Zloczew.
Shetllinks
tekst: K. Bielawski
Autor zdjêæ prosi³ o zachowanie anonimowo¶ci
|