Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
MILEJCZYCE

Pierwsi Żydzi mieszkali w Milejczycach już w XVI wieku. Określenie daty powstania gminy milejczyckiej wyznaniowej sprawia pewne trudności. Tomasz Wiśniewski - znany badacz historii Żydów na Podlasiu datuje na połowę XVIII wieku - podaje w tym przypadku połowę XVIII wieku, z kolei "Encyclopedia of Jewish communities before and during the Holocaust" fakt ten datuje na początek XIX wieku. W 1857 roku w Milejczycach wzniesiono drewnianą synagogę. Przez wiele lat Żydzi stanowili połowę wszystkich mieszkańców tego miasteczka.

Cmentarz żydowski w Milejczycach został założony w 1865 roku. Do dziś na terenie nekropolii o powierzchni około pół hektara zachował się fragment macewy i kilkanaście betonowych nagrobków. Cmentarz jest częściowo ogrodzony. Przy bramie znajduje się tablica z nazwiskami milejczyckich Żydów, wywiezionych przez hitlerowców.

W styczniu 2009 roku, dzięki inicjatywie Łukasza Baksika oraz członków Redakcji naszej witryny, udało się odzyskać i zabezpieczyć kilka nagrobków, przerobionych na tarcze szlifierskie. Kamienie te znajdowały się w gospodarstwach rolniczych w okolicach Milejczyc, można więc przypuszczać, że są to macewy z miejscowego cmentarza żydowskiego.

zdjęcia: Artur Cyruk
Kliknij tu, by obejrzeć film video,
nakręcony na terenie tej nekropolii
Polecamy też lekturę artykułu W. Kassiana-Semika "Na wysokim brzegu"

wejście na cmentarz żydowski w Milejczycach
Milejczyce - nagrobek Milejczyce - kirkut
Milejczyce - nagrobek na cmentarzu żydowskim macewa Milejczyce - cmentarz żydowski
Odzyskane macewy
macewa przerobiona na tarczę szlifierską macewa przerobiona na tarczę szlifierską macewa przerobiona na tarczę szlifierską
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Milejczyc i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas