Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZIELUŃ  

Niewiele wiemy o historii Żydów z Zielunia. Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish life before and during the Holocaust", istotny rozwój osadnictwa żydowskiego w Zieluniu przypadł na wiek dziewiętnasty. Podczas spisu powszechnego w 1921 roku, żydowskie pochodzenie zadeklarowało 366 mieszkańców Zielunia, co stanowiło 43,6% całej ludności. W trudnym okresie międzywojennym wielu Żydów w poszukiwaniu lepszych perspektyw opuściło Zieluń. W czasie drugiej wojny światowej miejscowi Żydzi zostali wysiedleni przez Niemców do getta w Mławie, skąd później trafili do obozów zagłady.

Cmentarz żydowski w Zieluniu znajduje się w lesie, na południe od osady. Jego lokalizację można znaleźć na przedwojennej wojskowej mapie okolic Działdowa. Jak wspomina mieszkający w Zieluniu p. Stanisław Gawenda, cmentarz był niewielki i jeszcze po wyzwoleniu znajdowały się na nim macewy. Do dziś widoczny jest zarys granic nekropolii.

Polecamy odwiedzenie strony www.zielun.pl
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Zielunia i ich cmentarzu. Czekamy też na relacje osób, które pamiętają tą nekropolię z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas