Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZGIERZ  
Cmentarz żydowski w Zgierzu założono w 1826 roku przy obecnej ul. Barona. Podczas II wojny światowej nekropolia została zniszczona przez nazistów. Danuta Dombrowski I Abraham Wein w "Księdze Pamięci Zgierza" tak opisuje dewastację nekropolii: "Niemcy zniszczyli także cmentarz żydowski. Czynny udział w tym dziele wzięła również ludność polska. Któregoś dnia, w niedzielę rano, Polacy rozbili drewniane ogrodzenie cmentarza i zaczęli kraść deski. Pewien Żyd razem z właścicielem zakładu pogrzebowego Berlem Helmanem, pobiegł do magistratu, gdzie prosił o interwencję. Powiedziano im, że przybędzie policja, która jednak nic nie zrobiła. Kilka godzin potem przyjechało dwóch policjantów, ale nie było już nawet śladu po ogrodzeniu. Trochę później, już po wysiedleniu Żydów ze Zgierza, usunięto wszystkie nagrobki i zniszczono ohele skrywające groby cadyków. Płyty nagrobne wykorzystano do utwardzania dróg, a stare sosny wyrwano z korzeniami i użyto jako materiał budowlany. W końcu Niemcy zaorali cmentarz".

W 1992 roku cmentarz został uporządkowany i ogrodzony. Prace wykonano dzięki inicjatywie potomka zgierskich Żydów, Jakuba Milgroma z Kanady. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości na teren nekropolii uda się przenieść macewy, odnalezione przez miejscowych społeczników na terenie miasta.

Tekst: K. Bielawski
Zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości pp. Joanny i Kornelii Chmieleckich z serwisu Altacarya
Osobom zainteresowanym historią zgierskich Żydów polecamy lekturę "Księgi Pamięci Zgierza", przetłumaczonej na język polski przez p. Mażennę Gruszecką.
Niekompletny spis osób pochowanych na cmentarzu żydowskim w Zgierzu znajdziesz tutaj:

Towarzystwo Ochrony Kultury Zgierza w ramach programu Muzeum Pamięci Zgierskich Żydów im. Rodziny Szwarc w dniach 18-22 października 2009 roku organizuje pod patronatem Prezydenta Miasta Zgierza, Pana Jerzego Sokoła, uroczystość upamiętniającą zagładę zgierskich Żydów. Szukamy osób, które są zainteresowane wzięciem udziału w obchodach. W związku z tym zwracam się z serdeczną prośbą o pomoc w dotarciu z zaproszeniem do nich. Kontakt: Mażenna Gruszecka, 95-100 Zgierz, ul. Szeroka 3, tel. 0 694 324 421. E-mail: [email protected]
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas