Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZASIEKI    

Cmentarz żydowski w Zasiekach jest miejscem pochówku członków gminy wyznaniowej w Forst. Pierwsi Żydzi mieszkali w Forst już w XVI wieku, jednak w latach trzydziestych tego stulecia zostali wypędzeni z miasta. Ponowny rozwój osadnictwa żydowskiego w tej miejscowo¶ci datuje się na pierwsz± połowę XIX wieku. W 1880 roku w Forst mieszkało 56 Żydów, którzy pocz±tkowo podlegali gminie wyznaniowej w Guben. W 1894 roku Żydzi z Forst uniezależnili się. Nie wiemy czy utworzyli własn± kehillę czy też byli zorganizowani na zasadzie przykahałku. W tym okresie wzniesiono dom modlitwy oraz założono cmentarz. W 1905 roku w Forst mieszkało 148 Żydów, ich liczba w ci±gu kolejnych lat wzrosła do około dwustu osób. W 1914 roku zbudowano synagogę. Po doj¶ciu do władzy nazistów, Żydzi zostali poddani narastaj±cym stopniowo represjom. Zmuszono ich do zaprzestania działalno¶ci gospodarczej, czę¶ć deportowano. Podczas Nocy Kryształowej bojówki zniszczyły wyposażenie miejscowej synagogi i spl±drowały domy należ±ce do Żydów, wielu z nich dotkliwie bij±c. Dwadzie¶cia dwie osoby wywieziono wówczas do obozu w Sachsenhausen. W 1939 roku w miejscowo¶ci pozostało już tylko około pięćdziesięciu osób pochodzenia żydowskiego. Prawdopodobnie większo¶ć z nich nie przeżyła mrocznych czasów Zagłady.

Dzi¶ niemym ¶wiadkiem ich historii jest niewielka nekropolia, znajduj±ca się we wschodniej czę¶ci wsi, około 300 metrów od cmentarza katolickiego. Cmentarz założono na planie prostok±ta o powierzchni około 0,10 ha. Teren nekropolii jest ogrodzony, porastaj± go krzewy bzu, głogu i kaliny oraz stare lipy. Do chwili obecnej przetrwało około trzydziestu macew. Według założonej w 1994 roku karty cmentarza, najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia osobę o nazwisku Frida Ballo, zmarł± w dniu 7 lutego 1915 roku.


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Tomasz Nowak
Więcej zdjęć tego Autora znajdziesz tutaj:
Bibliografia:
Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust
Karta cmentarza (oprac. Maria Kacprzyk)

Zasieki - macewa na cmentarzu żydowskim kirkut w Zasiekach Zasieki - macewa
Zasieki - nagrobek na cmentarzu żydowskim cmentarz żydowski w Zasiekach macewa z Gwiazd± Dawida
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Zasiek i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz
z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas