Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ZASIEKI    

Cmentarz żydowski w Zasiekach jest miejscem pochówku członków gminy wyznaniowej w Forst. Pierwsi Żydzi mieszkali w Forst już w XVI wieku, jednak w latach trzydziestych tego stulecia zostali wypędzeni z miasta. Ponowny rozwój osadnictwa żydowskiego w tej miejscowości datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. W 1880 roku w Forst mieszkało 56 Żydów, którzy początkowo podlegali gminie wyznaniowej w Guben. W 1894 roku Żydzi z Forst uniezależnili się. Nie wiemy czy utworzyli własną kehillę czy też byli zorganizowani na zasadzie przykahałku. W tym okresie wzniesiono dom modlitwy oraz założono cmentarz. W 1905 roku w Forst mieszkało 148 Żydów, ich liczba w ciągu kolejnych lat wzrosła do około dwustu osób. W 1914 roku zbudowano synagogę. Po dojściu do władzy nazistów, Żydzi zostali poddani narastającym stopniowo represjom. Zmuszono ich do zaprzestania działalności gospodarczej, część deportowano. Podczas Nocy Kryształowej bojówki zniszczyły wyposażenie miejscowej synagogi i splądrowały domy należące do Żydów, wielu z nich dotkliwie bijąc. Dwadzieścia dwie osoby wywieziono wówczas do obozu w Sachsenhausen. W 1939 roku w miejscowości pozostało już tylko około pięćdziesięciu osób pochodzenia żydowskiego. Prawdopodobnie większość z nich nie przeżyła mrocznych czasów Zagłady.

Dziś niemym świadkiem ich historii jest niewielka nekropolia, znajdująca się we wschodniej części wsi, około 300 metrów od cmentarza katolickiego. Cmentarz założono na planie prostokąta o powierzchni około 0,10 ha. Teren nekropolii jest ogrodzony, porastają go krzewy bzu, głogu i kaliny oraz stare lipy. Do chwili obecnej przetrwało około trzydziestu macew. Według założonej w 1994 roku karty cmentarza, najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia osobę o nazwisku Frida Ballo, zmarłą w dniu 7 lutego 1915 roku.


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Tomasz Nowak
Więcej zdjęć tego Autora znajdziesz tutaj:
Bibliografia:
Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust
Karta cmentarza (oprac. Maria Kacprzyk)

Zasieki - macewa na cmentarzu żydowskim kirkut w Zasiekach Zasieki - macewa
Zasieki - nagrobek na cmentarzu żydowskim cmentarz żydowski w Zasiekach macewa z Gwiazdą Dawida
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Zasiek i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas