Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
ŻARY  

Żydzi w Żarach wzmiankowani są w XIV i XVI wieku, jednak istotny napływ ludności wyznania mojżeszowego do miasta datuje się od osiemnastego stulecia. W 1849 roku w Żarach żyło około pięćdziesięciu wyznawców judaizmu. Początkowo żarscy Żydzi podlegali gminie żydowskiej w Gubinie, później stworzyli własny kahał, który posiadał synagogę i cmentarz. Podobnie jak w innych miastach tego rejonu, na przełomie XIX i XX wieku wielu żydowskich mieszkańców Żar wyemigrowało do Ameryki. Liczba Żydów w Żarach spadła ze 154 w 1880 roku do około dziewięćdziesięciu w okresie międzywojennym. Przed wybuchem II wojny światowej żyło około siedemdziesięciu Żydów. Zostali oni deportowani przez nazistów i zapewne większość z nich nie przeżyła czasów zagłady.

Jak podaje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, najstarszy cmentarz żydowski w Żarach powstał w początkach XX wieku i położony jest w pobliżu domu dla głuchoniemych dzieci. Na jego terenie zachowało się czternaście nagrobków. Niestety, naszemu korespondentowi nie udało się odnaleźć tego miejsca.

Po wojnie na cmentarzu komunalnym przy ul. Szpitalnej utworzono wydzieloną kwaterę dla zmarłych wyznania mojżeszowego. Jest to jedyny w województwie lubuskim czynny cmentarz żydowski. Już wkrótce zamieścimy więcej informacji o historii żarskich Żydów.


zdjęcia: Jacques Lahitte

strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas