Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
WYSZKÓW    

Przedwojenna anegdota głosiła, że połowa mieszkańców Wyszkowa to Żydzi, a druga połowa to Żydówki. Faktem jest, że w 1939 roku wyznawcy judaizmu stanowili około 50% ludności miasta.

Tutejsi Żydzi w czasie wojny zostali wywiezieni do getta w Warszawie, skąd później trafili do obozów zagłady. W Wyszkowie mieszkał Mordechaj Anielewicz, członek syjonistycznej grupy skautowskiej Haszomer Hacair, współtwórca Żydowskiej Organizacji Bojowej i jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. Rodzina Anielewiczów mieszkała nad Bugiem, w pobliżu kościoła. Po wojnie w tym miejscu wzniesiono pomnik.

Cmentarz żydowski w Wyszkowie został założony na początku XIX wieku. Niestety, historia obeszła się z nim okrutnie. W czasie wojny naziści wykorzystali płyty nagrobne do prac melioracyjnych oraz do utwardzenia placu przy lokalnej siedzibie gestapo. Po wyzwoleniu na terenie nekropolii urządzono kopalnię żwiru.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku w miejscu cmentarza wzniesiono Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa, zaprojektowany przez Wojciecha Henrykowskiego. W półkolistą ścianę wmurowano około osiemdziesięciu odnalezionych macew i ich fragmentów. Odsłonięcie pomnika odbyło się w dniu 14 VIII 1997 r., a uczestniczący w uroczystości ambasador Stanów Zjednoczonych Nicolas Rey odczytał list prezydenta Billa Clintona. W ścianę lapidarium wmurowano tablicę z napisem: "Te kamienie - to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa. Umieściliśmy je tutaj dla zachowania pamięci o historii miasta i Żydach Wyszkowa, których pochłonął Holokaust". Na dużym, czarnym kamieniu przy wejściu na teren cmentarza wyryto tekst: "Tę ścieżkę kohenów z miłością poświęcają pamięci Efraima Elimelelecha Ben Cwi Ha-Kohen Darembluma jego dzieci i wnuki".

Cmentarz znajduje się pośród nadbużańskich łąk, na końcu ulicy Łącznej. Utwardzona droga przechodzi w polną ścieżkę, którą należy przejść jeszcze około stu metrów. Pomnik widoczny będzie po lewej stronie.

tekst & zdjęcia: K. Bielawski

Więcej informacji o wyszkowskich Żydach znajdziesz na witrynach:
Explore Your Jewish Heritage in Wyszków
WE REMEMBER JEWISH WYSZKÓW!
Polecamy też zapoznanie się z Księgą Pamięci Wyszkowa
Kliknij tu, obejrzeć amatorski film video, nakręcony na cmentarzu żydowskim w Wyszkowie
Wirtualny spacer po cmentarzu odbędziesz dzięki serwisowi Pano.com.pl - Panoramy 360
Współrzędne cmentarza wg GPS: N 52° 36.031' E 021° 28.368'

w miejscu cmentarza wzniesiono Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa Tę ścieżkę kohenów z miłością poświęcają pamięci Efraima Elomelelecha Ben Cwi Ha-Kohen Darembluma jego dzieci i wnuki Te kamienie - to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa. Umieściliśmy je tutaj dla zachowania pamięci o historii miasta i Żydach Wyszkowa, których pochłonął Holokaust Świece - symbol umieszczany na grobach kobiet
granitowa macewa Te kamienie - to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa. Umieściliśmy je tutaj dla zachowania pamięci o historii miasta i Żydach Wyszkowa, których pochłonął Holokaust hebrajskie inskrypcje
druga od prawej - macewa Miret Fejgi córki Abrahama Druga od prawej: macewa Racheli córki Szlomo Wyszków - macewy Świece - symbol umieszczany na grobach kobiet
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Wyszkowa i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas