Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
WIŻAJNY      

Cmentarz żydowski w Wiżajnach został założony nad brzegiem Jeziora Wiżajny, przy obecnej ul. Wierzbołowoskiej. Jego lokalizację zaznaczono na mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego z 1929 r. Nekropolia zajmowała działkę o nieregularnym kształcie zbliżonym do wydłużonego trójkata i powierzchni około 24 000 m kw.

Jak podaje Grzegorz Rakowski w przewodniku Polska egzotyczna I, cmentarz został zniszczony na początku drugiej wojny światowej. Na polecenie Niemców nagrobki wyrwano z ziemi, a cmentarz przeznaczono na boisko. W latach PRL na terenie nekropolii urządzono pole namiotowe oraz tancbudę. Według niepotwierdzonych danych, część nagrobków została wykorzystana przez niektórych mieszkańców jako materiał budowlany.

W wyniku dewastacji obecnie na cmentarzu brak jest jakichkolwiek macew. Zachowały się znaczne fragmenty oryginalnego, murowanego ogrodzenia. Pożądane byłoby odpowiednie oznakowanie tego miejsca oraz podjęcie działań na rzecz odnalezienia części nagrobków, które mogą znajdować się różnych miejscach Wiżajn.


tekst: K. Bielawski
Polecamy odwiedzenie strony www.bagnowka.com

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Wiżajn i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas