Najczę¶ciej występuj±cymi na nagrobkach w Wielowsi płaskorzeĽbami s± lwy, złamane ro¶liny lub ¶wiece, menory - wieloramienne ¶wieczniki, ptaki, jelenie oraz misy i dzbany. W ¶rodkowej czę¶ci cmentarza znajduje się kilka nagrobków z symbolem błogosławi±cych dłoni.
Artystyczne walory wielowiejskiej nekropolii docenili nawet niemieccy historycy sztuki w czasach III Rzeszy.
Mimo zniszczeń, cmentarz ten należy do najciekawszych zabytków kultury judaistycznej na ¦l±sku. Dzi¶ w Wielowsi nie mieszka już żadna osoba pochodzenia żydowskiego, dlatego zachowany kirkut to miejsce, gdzie o historii wielowiejskich Żydów mówi± nam kamienne macewy. Dzięki wykonanym pracom społecznym, nekropolia przestała być wysypiskiem ¶mieci i udostępniona jest dla zwiedzaj±cych. Stało się to możliwe dzięki społecznej grupie składaj±cej się z uczniów koła historycznego działaj±cego przy Szkole Podstawowej w Wielowsi, których opiekunem jest nauczyciel historii Grzegorz Kamiński, rodziców uczniów, władz gminy Wielowie¶, sołtysa Wielowsi, oraz jej mieszkańców, którzy wysprz±tali społecznie to miejsce kultu. Wszystkie prace na cmentarzu zostały wykonane społecznie. Podjęta przez nas inicjatywa ma na celu ocalenie od zapomnienia historii i kultury żydowskiej w tej miejscowo¶ci. Nie jest to tylko jednorazowa akcja. W dalszym ci±gu sprawujemy opiekę nad tym zabytkowym obiektem i systematycznie go porz±dkujemy. Na temat żydowskiego dziedzictwa Wielowsi wydane zostały pocztówki i foldery w językach polskim, niemieckim i angielskim.
Można je zakupić w sklepie papierniczym Magres przy ul. Szkolnej 1, obok ko¶cioła parafialnego w Wielowsi. Osoby zainteresowane zwiedzeniem wielowiejskiej nekropolii pod opiek± p. Grzegorza Kamińskiego
prosimy o kontakt E-mailowy z nasz± redakcj±.
tekst: Grzegorz Kamiński
konsultacja: Dariusz Walerjański
Polecamy obejrzenie filmu o pracach porz±dkowych na cmentarzu
|