Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
WĄCHOCK    

Cmentarz żydowski w Wąchocku znajduje się przy ul. Krzemienica, przy torach kolejowych w kierunku Starachowic. Obiekt został zniszczony w okresie drugiej wojny światowej, a proces dewastacji trwał także po wyzwoleniu. Macewy kradziono, rozbijano i używano do budowy domów, a sam cmentarz stał się miejscem libacji.

Stan ten uległ zmianie w 2006 r. Dzięki inicjatywie i współpracy pochodzącego z Wąchocka Rafaela Fafermana, organizacji Polsko-Żydowski Projekt Odbudowy Cmentarzy Żydowskich w Polsce oraz władz miasta, cmentarz uporządkowano i ogrodzono kamiennym murem. Przy wejściu odsłonięto pomnik z wizerunkiem siedmiu świec i napisem o treści: "Jakże żal tych co odeszli - niezapomnianych (Sanhedrin 110 A). Pamięci 6.000.000 Żydów zamordowanych w czasie Holocaustu. Społeczność żydowska Wąchocka liczyła w 1939 roku 460 osób w 98 rodzinach. W roku 1945 ocalało jedynie 24 z nich. Rozlali krew ich jak wodę. (...) Nie było nikogo kto by ich pogrzebał. Psalm 79.3. Oddajemy cześć błogosławionej pamięci żydowskich ofiar z Wąchocka i okolicznych gmin, zamordowanych w czasie Zagłady. Nigdy nie zapomnimy żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, których życie tak okrutnie przerwano. Szlochamy nad tym, co straciliśmy. Nigdy ich nie zapomnimy". Uroczyste zakończenie prac restauracyjnych odbyło się w dniu 18 maja 2006 r.

Według ustaleń Piotra Stachowicza z miejscowego gimnazjum, do dziś na cmentarzu zachowało się 48 nagrobków, w tym: 30 macew mężczyzn (1 przewrócona), 10 macew kobiet i 8 nagrobków niezidentyfikowanych (w tym 7 leżących).

Wejście na cmentarz jest możliwe przez niezamkniętą bramę.

W dniu 1 lipca 2007 r. Ambasada Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny przyznały burmistrzowi Wąchocka Jarosławowi Jackowi Sameli dyplom za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. Wyróżnienie to "przyznawane jest niezwykłym Polakom, polskim organizacjom oraz miastom, czyniącym wiele dla odkrywania prawdy o przeszłości i budowania lepszej przyszłości". W uzasadnieniu napisano: "Burmistrz miasta, które zaopiekowało się swym małym żydowskim cmentarzem, otoczyło murem zachowane stojące jeszcze nagrobki i przypomniało, że w tym starożytnym miasteczku mieszkali obok Polaków także Żydzi".

tekst: K. Bielawski
Polecamy odwiedzenie stron:
www.sztetl.org.pl
www.shabbat-goy.com
www.trobal.pulawy.pl

Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - cmentarz żydowski
foto: Piotr Stachowicz foto: Piotr Stachowicz foto: Piotr Stachowicz foto: Piotr Stachowicz
Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - kirkut macewy na cmentarzu żydowskim w Wąchocku cmentarz żydowski - Wąchock
foto: Aleksander Schwarz foto: Aleksander Schwarz foto: Aleksander Schwarz foto: Aleksander Schwarz
Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - cmentarz żydowski Wąchock - cmentarz żydowski
foto: Ryszard Biskup foto: Ryszard Biskup foto: Ryszard Biskup foto: Ryszard Biskup
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Wąchocka i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas