Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
UCHANIE
Pierwsze wzmianki o osadnictwie żydowskim w Uchaniach (w języku jidysz: Uchan) pochodzą z początków XVII wieku, jednak Żydzi zapewne mieszkali tu już wcześniej. Niestety, historia uchańskich Żydów jest słabo udokumentowana. Wiemy, że w Uchaniach istniała samodzielna gmina wyznaniowa. Przez wiele lat wyznawcy judaizmu stanowili większość mieszkańców. W 1769 roku w Uchaniach mieszkało 175 Żydów; 1856 roku - 786 (na 1.342 wszystkich mieszkańców); w 1897 roku - już 1.386, co stanowiło 70% całej populacji. Z pewnością część z nich wzięła udział w powszechnej na przełomie XIX i XX wieku emigracji do Stanów. Spis ludności z 1921 roku odnotował już tylko 1.010 osób pochodzenia żydowskiego.
Mapa okolic Uchani z 1933 roku - kliknij, aby powiększyć
Mapa okolic Uchani z 1933 r., z zaznaczonym cmentarzem żydowskim
Źrodło: Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego

Po wybuchu II wojny światowej Żydzi zostali poddani licznym represjom. Zmuszano ich do pracy na rzecz Rzeszy, skonfiskowano majątki. Do Uchani deportowano też Żydów z okolicznych miejscowości, między innymi z Horodła. W maju 1942 roku na terenie miejscowości przebywało 2.025 osób pochodzenia żydowskiego. 10 czerwca 1942 roku ze stacji kolejowej w Miączynie przewieziono ich do obozu zagłady w Sobiborze.

Uchanie - cmentarz żydowski

Cmentarz żydowski w Uchaniach położony jest przy ul. Podgórze. Na terenie nekropolii znajduje się kilka macew, odnalezionych i przeniesionych tu w ostatnich latach.

Pochodzący z Uchani Jacob Finkelstein w liście do naszej Redakcji tak opisuje ten cmentarz z okresu sprzed II wojny światowej: "Cmentarz miał około stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Przed wojną pewien Żyd z Uchani dokupił obok grunt, jednak nie był on nigdy używany do pochówków. Cmentarz był wypełniony nagrobkami. Był schludny i zadbany. Kiedy Uchanie zajęli Niemcy, zaczęli zabierać kamienie nagrobne i układać z nich chodniki. Widziałem jak to robili. Do 1942 roku na cmentarzu pozostały już tylko nieliczne nagrobki".

Cmentarz w Uchaniach był także miejscem licznych egzekucji. Jacob Finkelstein wspomina jedną z nich: "W 1942 roku święto Szawot przypadało w maju, w niedzielę. Tego dnia Gestapo przyprowadziło na cmentarz czterdziestu trzech Żydów. Niektórzy z nich byli z Uchani, inni z Horodła. Niemcy zabijali ich strzałami - po dziesięciu w rzędzie, kolejno. Moje cztery młodsze siostry widziały to wszystko. Straciłem wtedy wujka Motl oraz brata dziadka Szlojme. W pobliżu cmentarza mieszkał człowiek o nazwisku Zdzisław Mastalerczuk. W 1944 roku, po wyzwoleniu, spotkałem Zdzisława, a on pokazał mi, gdzie na cmentarzu Gestapo zabiło mojego ojca. Został on pogrzebany tuż przy wejściu".

W 1998 roku Jacob Finkelstein odwiedził swój rodzinny sztetl. Jego córka Barbara w swej relacji z podróży wspomina także wizytę na cmentarzu: "To była zaniedbana, porośnięta trawą działka otoczona drucianą siatką z brzydką, żelazną bramą. Teren był nieco powyżej poziomu ulicy, ponieważ brak miejsca w przeszłości powodował konieczność grzebania zmarłych w warstwach, jednych na drugich. Żadne symbole czy tablice pamiątkowe nie wskazywały, że był to cmentarz. Ogrodzenie wykonane zostało przez Chaima Ellę Ledera, który w czasach Holocaustu stracił żonę i czwórkę dzieci. Po wyzwoleniu Chaim zamieszkał z Ukrainką, która pomogła mu przetrwać wojnę. Pewnego dnia Chaim otrzymał od kilku polskich chłopów ostrzeżenie, nakazujące mu opuszczenie Uchani. Jeśli by pozostał, miał zostać zabity. Nie mieliśmy żadnych kłopotów z wejściem na cmentarz, jednak niewiele tam było do obejrzenia. Po wojnie mój tato dowiedział się od mieszkających w pobliżu ludzi, że jego ojciec został zabity przez Polaków i pochowany na tym cmentarzu. Ojciec szukał jakiekolwiek śladu grobu, niestety - bezskutecznie".


tekst: K. Bielawski
foto: Krzysztof Szczuka - www.inmyeyes.art.pl
Polecamy też odwiedzenie strony www.izrael.badacz.org
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Uchani i i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
Podziękowania dla p. Jacoba Finkelstein oraz p. Barbary Finkelstein
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas