Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
TCZEW

Jak podaje "Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust", żydowscy kupcy byli obecni Tczewie już w XV wieku, jednak zezwolenie na osiedlenie się w mie¶cie otrzymali dopiero po 1772 roku. Podstaw± utrzymania większo¶ci pierwszych tczewskich Żydów był handel zbożem i skórami. W 1835 roku w mie¶cie powstała synagoga. W 1887 roku społeczno¶ć wyznawców judaizmu w Tczewie liczyła 515 osób, przy ogólnej liczbie około jedenastu tysięcy wszystkich mieszkańców. Przełom XIX i XX w. przyniósł masow± emigrację ludno¶ci żydowskiej. Wielu Żydów opu¶ciło swój rodzinny sztetl i wyjechało między innymi do Ameryki w poszukiwaniu lepszej przyszło¶ci. W 1939 roku w mie¶cie pozostało już tylko kilkana¶cie osób pochodzenia żydowskiego. Większo¶ć z nich została zgładzona przez nazistów w pierwszych dniach po wybuchu II wojny ¶wiatowej.

Cmentarz gminy żydowskiej w Tczewie zlokalizowany jest przy ul. Bałdowskiej, pomiędzy miastem a wsi± Bałdowo. Podobnie jak większo¶ć innych cmentarzy wyznania mojżeszowego, nekropolia została zniszczona podczas II wojny ¶wiatowej, a proces dewastacji trwał także w latach póĽniejszych. Znikały kamienne płyty, zdarzały się przypadki pl±drowania grobów w poszukiwaniu kosztowno¶ci. W 1992 r. teren cmentarza został sprzedany wła¶cicielowi firmy Sokpol, Stanisławowi Mazurkowi, z przeznaczeniem na wybudowanie w tym miejscu wytwórni koncentratów owocowych. Na wie¶ć o tej transakcji tczewski beit-kwarot odwiedzili Żydzi z Trójmiasta. Poniżej zamieszczamy fragmenty listu, jaki jeden z nich przesłał do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie: "Cmentarz to zaro¶nięty krzewami i drzewami pagórek, na którym znajduje się kilkadziesi±t (pod przysięg±!) macew w różnym stanie - stoj±, leż±; całe, potrzaskane i połamane oraz szcz±tki. Jest to miejsce spotkań różnych elementów. Przewrócili¶my niektóre leż±ce płyty, które zachowały idealne napisy w języku hebrajskim (...) Na leż±cej pod grusz± macewie dziewczyny odczytali¶my datę urodzenia 1854 r. i datę ¶mierci 1872 r. Niektóre macewy stoj± jak niedawno wmurowane, jedynie szczyty s± odłamane. Niektóre groby s± rozkopane".

Dzi¶ o cmentarzu żydowskich mieszkańców Tczewa przypomina lapidarium. W murze umieszczono fragmenty nagrobków oraz tablicę z napisem w językach polskim i hebrajskim: "Lev Hasharon. Tczew. Do czasu rozpoczęcia drugiej wojny ¶wiatowej istniała w Tczewie gmina żydowska. Na tym wzgórzu w latach 1835 - 1939 znajdował się cmentarz gminy żydowskiej w Tczewie. Boże, ocal ich dusze". Obok ustawiono jedn± z zachowanych macew. Wyryta na niej inskrypcja głosi: "Oto młodzieniec Szmuel, syn szanownego pana Aleksandra, zmarły w dniu 3 [...] roku 632 [1872] według skróconej rachuby. Niech jego dusza zwi±zana będzie węzłem życia".

lapidarium na cmentarzu żydowskim w Tczewie tablica pami±tkowa fragment macewy nagrobek na cmentarzu żydowskim w Tczewie

Około 1925 roku w Tczewie, przy ul. Skarszewskiej - obecnej ul. Wojska Polskiego - na gruncie zakupionym od ewangelików, powstała kolejna żydowska nekropolia. Wiadomo, że cmentarz zajmował niewielk± powierzchnię ok. 0,3 ha, a aleje kasztanowców wyznaczały na nim trzy oddzielne kwatery grzebalne. Cmentarz został zniszczony podczas okupacji, po wyzwoleniu w tym miejscu wzniesiono budynki przychodni, pogotowia ratunkowego i stacji paliw.

tekst: K. Bielawski
tłumaczenie inskrypcji: Wojciech Tworek
zdjęcia: Tomasz Drózda
Strona o cmentarzu w Tczewie powstała we współpracy z forum internetowym www.marienburg.pl

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Tczewa i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas