Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SZLICHTYNGOWA (Schlichtingsheim)

"W byłym województwie leszczyńskim cmentarz
ten stanowi perełkę, to obiekt jedyny w swoim rodzaju"
Dariusz Czwojdrak

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Szlichtyngowej w połowie XVIII wieku. Wcześniej, przez wiele lat miasto było zamknięte dla osadnictwa ludności wyznania mojżeszowego. Wiemy, że w 1765 roku szlichtyngowscy Żydzi płacili pogłówne w wysokości 160 złotych polskich. Po 1793 roku miasto zamieszkiwały 134 osoby pochodzenia żydowskiego. Ich liczba jednak stopniowo zmniejszała się. W 1843 roku było tu stu dziesięciu Żydów, w 1871 roku - trzydziestu trzech, a w 1890 roku - już tylko dwudziestu jeden. W początkach XX wieku gmina żydowska w Szlichtyngowej straciła rację bytu i została oficjalnie rozwiązana. Ostatni Żydzi wyemigrowali ze Szlichtyngowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Cmentarz żydowski w Szlichtyngowej jest obecnie jedynym materialnym śladem miejscowego sztetl. Nekropolia została założona w drugiej połowie XVIII wieku, w lesie poza miastem, przy drodze z Głogowa do Wschowy. Pierwsze pochówki miały miejsce podobno już w 1752 roku. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt macew, w większości wykonanych z szarego piaskowca. Przewieziono tu także część płyt nagrobnych z cmentarza żydowskiego ze Wschowy. Przetrwało również kamienne ogrodzenie, wzniesione w XIX wieku. Dzięki wysiłkom lokalnych społeczników - między innymi p. Wawrzyńca Kopczyńskiego oraz p. Dariusza Czwojdraka, kustosza Działu Judaistycznego w Muzeum Okręgowym w Lesznie - udało się powstrzymać proces niszczenia nekropolii. Teren został uporządkowany, a cmentarz wpisany do rejestru zabytków.


tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Andrzej Przewoźny, Elli Jakob
Kliknij tu, by zobaczyć plan sytuacyjny cmentarza

Cmentarz żydowski w Szlichtyngowej macewa nagrobki na cmentarzu żydowskim w Szlichtyngowej Szlichtyngowa - kirkut Szlichtyngowa - macewa
więcej zdjęć Andrzeja Przewoźnego znajdziesz na www.andi.art.pl
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas