Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SULĘCIN    

Niewiele wiemy o historii Żydów w Sulęcinie (w języku niemieckim: Zielenzig). W 1801 roku żyło tu 24 wyznawców judaizmu, w 1880 roku - już 147. Gmina wyznaniowa posiadała synagogę i cmentarz. Zapewne sulecińscy Żydzi wzięli udział w powszechnej na przełomie XIX i XX wieku emigracji za ocean - w 1933 roku w mieście mieszkały bowiem już tylko 82 osoby pochodzenia żydowskiego.

Cmentarz żydowski w Sulęcinie powstał na początku dziewiętnastego wieku. Nekropolia usytuowana jest we wschodniej części miasta, na północ od ul. Poznańskiej, w pobliżu siedziby firmy Moltech. Przez wiele lat opuszczony cmentarz niszczał. Przytoczmy tu fragment listu, jaki w latach dziewięćdziesiąt jeden z mieszkańców Sulęcina przesłał do Ambasady Izraela: "cmentarz jest bardzo zaniedbany, jeśli nikt nie zainteresuje się jego losem - zniknie". W 2003 roku dzięki inicjatywie lokalnych władz, teren nekropolii został uporządkowany. Wykarczowano zarośla, ustawiono zachowane płyty nagrobne.

Do czasów obecnych przetrwało tylko kilka nagrobków oraz brama i fragmenty muru. Warto zwrócić uwagę na pojawiające się w zwieńczeniach macew płaskorzeźby, przedstawiające symbol opatrzności bożej. Jest to znak obcy judaizmowi, jednak występujący dość często na żydowskich cmentarzach w rejonach, w których Żydzi żyli wśród wyznawców protestantyzmu.

Najstarszy zidentyfikowany nagrobek upamiętnia osobę zmarłą w dniu 17 września 1818 roku. Wyryta na nim hebrajska inskrypcja głosi: "Tu pochowany drogi i wzniosły, szanowny pan Zelig syn pana Chaima błogosławionej pamięci. Odszedł w środę, w dniu 16 miesiąca Elu 578 roku według skróconej rachuby. Wspomnienie męża kroczącego w prawości. Trwał na drodze dobra, nie czynił zła bliźniemu swemu. Dziecko swoje wychowywał według wiary Izraela tak, że imię jego i pamięć pozostaną na zawsze. Niech dusza jego będzie związana w woreczku żywych".

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Tomasz Nowak
Więcej zdjęć tego Autora znajdziesz tutaj:

brama cmentarza żydowskiego w Sulęcinie kirkut w Sulęcinie Sulęcin - cmentarz żydowski Sulęcin - nagrobki na cmentarzu żydowskim
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Sulęcina i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas