Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SOCHOCIN

Cmentarz żydowski w Sochocinie znajduje się ok. 1,3 km na południowy wschód od centrum miejscowości, około 150 m na południowy zachód od ul. Szkolnej. Do cmentarza można dojść drogą gruntową, zaczynającą się przy ul. Szkolnej, ok. 370 m za zabudowaniami przedsiębiorstwa Exfolmo. Lokalizację cmentarza zaznaczono na wojskowej mapie okolic Płońska z 1937 r.

Według opracowanego w 1983 r. "Wykazu cmentarzy i synagog byłych gmin żydowskich" (Archiwum Akt Nowych, Urząd ds Wyznań, sygn. 132/282), cmentarz zajmował powierzchnię ok. 1 ha, został doszczętnie zdewastowany i zalesiony.

Brak szczegółowych informacji o procesie dewastacji. Z rozmów z mieszkańcami wiadomo, że jeszcze w latach 60-tych na cmentarzu znajdowała się pewna liczba uszkodzonych pomników nagrobnych.

Wiosną 2016 r. na cmentarzu znaleziono jedynie pojedyncze fragmenty betonowych obmurowań grobów. Teren porasta las sosnowy. W 2016 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego we współpracy z ESJF Gemeinnützige Gesellschaft zur Erhaltung und zum Schutz jüdischer Friedhöfe in Europa (Europejską Inicjatywą Porządkowania Cmentarzy Żydowskich), z funduszy rządu Republiki Federalnej Niemiec, ogrodziła cmentarz murem z betonowych elementów prefabrykowanych. Pożądane byłoby podjęcie działań na rzecz odzyskania wywiezionych nagrobków.


tekst & zdjęcia: K. Bielawski

Sochocin - droga do cmentarza żydowskiego
Sochocin - cmentarz żydowski
Sochocin - cmentarz żydowski
Sochocin - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Sochocina i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas