SŁUBICE |
|
Do 1945 r. Słubice stanowiły czę¶ć Frankfurtu nad Odr±. Wyznawcy judaizmu mieszkali we Frankfurcie na pewno już w drugiej połowie XIII wieku, a pierwsze wzmianki o ich obecno¶ci pochodz± z 1294 roku. Na przestrzeni lat osadnictwo żydowskie we Frankfurcie nad Odr± podlegało ograniczeniom. Żydzi nie mogli nabywać nieruchomo¶ci, wynajmowali natomiast domy. Rywalizacja ekonomiczna z ludno¶ci± chrze¶cijańsk± powodowała liczne konflikty. W 1506 roku spalono miejscow± synagogę, a cztery lata póĽniej frankfurccy Żydzi zostali wygnani z miasta. Sytuacja ta powtórzyła się 1573 roku. Rok 1671 przyniósł zmianę statusu Żydów w Brandenburgii, co zaowocowało odrodzeniem się społeczno¶ci żydowskiej we Frankfurcie. Miejscowy uniwersytet był pierwsz± niemieck± uczelni±, która przyjmowała żydowskich studentów. Uczyli się tu Żydzi z różnych zak±tków Europy, a nawet z Jerozolimy.
W 1801 roku we Frankfurcie mieszkały 592 osoby pochodzenia żydowskiego. Ich liczba wzrosła do 891 w 1880 roku. Przełom stuleci przyniósł spadek liczebno¶ci Żydów we Frankfurcie. Zwi±zane to było między innymi z emigracj± zarobkow± do Ameryki, wyjazdami do Palestyny oraz I wojn± ¶wiatow±. W 1925 r. w mie¶cie żyło 669 osób narodowo¶ci żydowskiej, a w 1933 r. - już tylko 586. Po przejęciu władzy przez NSDAP, Żydzi zostali poddani dotkliwym represjom. Aresztowano miejscowego rabina Ignaza Maybauma, bojkot ekonomiczny skutecznie niszczył żydowskie firmy we Frankfurcie. W 1939 r. w mie¶cie było już tylko 168 Żydów. Większo¶ć z nich po wybuchu wojny została deportowana do gett na LubelszczyĽnie. Pozostali w mie¶cie nieliczni Żydzi trafili w latach 1942 - 1943 do Terezina. Po zakończeniu II wojny ¶wiatowej gmina żydowska we Frankfurcie nad Odr± została reaktywowana.
Miejsce pochówku Żydów z Frankfurtu nad Odr± znajdowało się na terenie dzisiejszych Słubic, przy obecnej ul. Transportowej. Pierwsze wzmianki o tym cmentarzu pochodz± z 2 lipca 1399 roku, tego dnia rada miasta wydała dokument o następuj±cej tre¶ci: "My radcy miasta Frankfurtu wyznajemy publicznie w tym pi¶mie wszystkim, którzy go widz±, słysz± lub czytaj±, że Żydzi grzebi± swych krewnych na Górze Żydowskiej (Judenberg). Za to powinni płacić oni dla miasta sze¶ć dobrych groszy czeskich". Można zakładać, że cmentarz ten powstał znacznie wcze¶niej. Jest to zatem jedna z najstarszych nekropolii wyznania mojżeszowego na terenach dzisiejszej Polski. Dla porównania dodajmy, że cmentarze żydowskie w Tykocinie i Krakowie powstały dopiero w pierwszej połowie XVI wieku.
Na cmentarzu pochowany został rabin Josef Teomin, zwany też Peri Megadim, rabin z Frankfurtu nad Odr± w XVIII wieku, znany dzięki swym komentarzom do Talmudu. Rabin Icchak Ehrenburg w wypowiedzi udzielonej redaktorowi zielonogórskiej edycji "Gazety Wyborczej" tak scharakteryzował postać Josefa Teomina: "W swoim życiu miał tysi±ce uczniów. Studiował we Lwowie, na Węgrzech, w Berlinie. Wreszcie był rabinem we Frankfurcie. Nie ma na ¶wiecie wykształconego Żyda, który nie wiedziałby, kto to jest, lub nie czytałby pism Teomina". Grób Teomina przez lata był celem pielgrzymek wielu pobożnych Żydów.
Powierzchnia cmentarza była kilkakrotnie powiększana - wiadomo, że kolejnych zakupów gruntu dokonano między innymi w 1865 roku oraz na pocz±tku XX wieku. W latach siedemdziesi±tych XIX wieku na cmentarzu powstał budynek kostnicy, wykonany w stylu neoromantycznym, wykończony żółtym klinkierem, z pokryt± miedzi± kopuł± zwieńczon± Gwiazd± Dawida. Teren nekropolii otaczał wysoki mur z cegły.
Nekropolia przetrwała drug± wojnę ¶wiatow± w relatywnie dobrym stanie. W dn. 11 grudnia 1944 r. dokonano na nim ostatniego znanego pochówku osoby pochodzenia żydowskiego - lekarza Hermanna Marcusa. W 1945 r. pogrzebano tu kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich. Eckard Reiss w swoim opracowaniu zatytułowanym "Krótka historia cmentarza żydowskiego we Frankfurcie nad Odr±, leż±cego dzisiaj w polskich Słubicach" wspomina, iż: "W ¶więto zmarłych w 1956 roku grupa z Frankfurtu udała się po raz pierwszy i ostatni na słubicki cmentarz żydowski oraz cmentarz na wale, odwiedziła ogrodnika Billerbecka i uczciła zmarłych, co w okresie póĽniejszym nie było już możliwe. Dziewięć lat póĽniej, w 1965 roku byłem po raz pierwszy na żydowskim cmentarzu. Natura brała już to miejsce w swoje władanie. Mimo to sprawiało ono niezwykłe wrażenie".
W latach siedemdziesi±tych cmentarz na polecenie władz cmentarz został zdewastowany. Zachowane nagrobki wyrwano i wywiezione na wysypisko ¶mieci. Płyty te zostały wykorzystane jako gruz przez niektórych mieszkańców i wci±ż tkwi± w różnych miejscach. Kilka lat temu fragmenty macew odnaleziono w lesie koło wsi Urad. W 1976 roku z inicjatywy działacza partyjnego Tadeusza Wrzaszczyka, na cmentarzu wzniesiono "Zajazd Staropolski", administrowany przez przedsiębiorstwo "Warta Tourist". Czę¶ć terenu nekropolii przejęły gmina oraz PKS. W 1999 roku "Warta Tourist" sprzedała zajazd. Nowy wła¶ciciel szybko wydzierżawił obiekt, a wynajmuj±cy urz±dził w nim klub nocny wraz z agencj± towarzysk±. Tak doszło do jednego z najbardziej oburzaj±cych przypadków zbezczeszczenia cmentarza w Polsce.
O zmianę tego stanu rzeczy przez wiele lat zabiegali Żydzi z nowojorskim rabinem Berelem Polatskiem na czele. W 1985 r. decyzj± Państwowej Służby Ochrony Zabytków cmentarz został uznany za miejsce historyczne. W 1988 roku teren nekropolii został uporz±dkowany przez Fundację Rodziny Nissenbaumów. W 1999 r. dzięki inicjatywie mieszkańców Frankfurtu nad Odr± i Słubic, odsłonięto stylizowan± na macewę tablicę pami±tkow±. Istotny zwrot w tej sprawie nast±pił po interwencji amerykańskich Żydów u ówczesnego premiera Leszka Millera, podczas jednej z jego wizyt w USA. Wkrótce nocny klub został zamknięty, a polski rz±d sfinansował wykupienie działki, na której położony jest cmentarz. Gmina Słubice wykupiła teren i ofiarowała go Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie, a ta - Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie.
|
 |
 |
 |
Cmentarz w Słubicach (foto: Roland Semik) |
Staraniem ¶rodowisk żydowskich na cmentarzu ustawiono trzy macewy, upamiętniaj±ce miejscowych rabinów. Poniżej podajemy tłumaczenie wyrytych na nich inskrypcji nagrobnych:
"Tu spoczywa rabin i wielki uczony nasz nauczyciel i rabin, pan Josef, przewodnicz±cy s±du rabinicznego w naszej gminie, syn uczonego, naszego nauczyciela Meira, błogosławionej pamięci, autor dzieł: "Porat Josef", "Ginat Wradim", komentarza "Pri Megadim" do "Jore Dea", "Tewat Gama", "Szoszanat Amakim" i "Pri Megadim" do "Orach Chajim" w dwóch tomach: "Eszel" i "Maszbecot Zahaw" oraz wielu innych ksi±żek. Zmarł i został pochowany w dniu 4 Ijar 552 roku wg skróconej rachuby [26.IV.1792]. Niech dusza jego będzie zwi±zana w węĽle życia wiecznego".
|
 |
 |
 |
Macewa rabina
Josefa Teomina
foto: Aleksander Schwarz |
Macewa rabina
Jehudy Lejba Margaliota
foto: Aleksander Schwarz |
Macewa rabina
Zecharii Mendla
foto: Aleksander Schwarz |
"Tu spoczywa kamień szlachetny bez skazy. Zgłębiał pełn± Torę, melodi± zwi±zał korony liter. Przechodniu, zapłacz w ciszy, cóż uczyni± porzuceni na ziemi, którzy stracili narzędzie walki Wielu odci±gn±ł od grzechu w minionych dniach, aż zrzucili odzienie i wzniósł się do nieba odwiedzić ¦więtego B-ga we wnętrzach Jego pałacu. Wielki rabin, nasz pan i nauczyciel, rabin i wielki uczony nasz nauczyciel i rabin, pan Jehuda Lejb Margaliot, przewodnicz±cy sadu rabinicznego i jesziwy w naszej gminie, autor dzieł: Korban Reszit, Pri Teuwa, Tal Orot, Acej Eden, Szaar Hiburim Nechmadim, syn rabina i wielkiego uczonego, naszego nauczyciela i rabina Aszera, cadyka błogosławionej pamięci. Zmarł w wieczór ¶więtego Szabatu, 22 Siwan 571 roku według skróconej rachuby" [14.VI.1811]
"Szczę¶liwy, kto wstępuje tu z Talmudem w ręku. Tu spoczywa syn ¶więtych, z rodu Rasziego, Tosafistow i Maharszala, oraz Rama, autora "Mapa", rabin, mędrzec, wielki uczony, kabalista boży nasz nauczyciel i rabin, pan Zecharia Mendel z Podhajców, syn naszego nauczyciela i rabina Lejba, przewodnicz±cy gminy Lwowa i Galicji. Był to kaznodzieja prawo¶ci, Kalisza Chewra Kadisza i w Talmud Tora i nigdy nie opu¶cił namiotu Tory. Usstanowił wielu uczniów w młodo¶ci i staro¶ci, autor dziel Menorat Zecharia, Zecharia Meszalem i Zecharia ha-Mewin. Pozostawił po sobie także wiele listów, tak by rozlały się jego Ľródła. Zmarł i został pochowany z dobrym imieniem w dniu 3 Chanuki 552 roku wg skróconej rachuby" [23.XII.1791].
W 2012 r. ukazała się polsko-niemiecka monografia " Makom tow - dobre miejsce. O cmentarzu żydowskim we Frankfurcie nad Odr±/Słubicach " autorstwa Eckarda Reißa z Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odr± i pod redakcj± Magdaleny Abraham-Diefenbach z Instytutu Historii Stosowanej w tym samym mie¶cie.
Na pocz±tku 2014 r. cmentarz decyzj± Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafił do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte z urzędu 24 czerwca 2013 r. przez zastępcę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Kamilę Domagalsk±, a 9 lipca 2013 r. odbyły się oględziny z udziałem zainteresowanych stron celem prawidłowego rozpatrzenia sprawy. 26 listopada 2013 r. decyzję o wpisie cmentarza żydowskiego w Słubicach wydała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Barbara Bielinis-Kopeć.
|
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Frankfurtu nad Odr± i ich nekropolii. Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz
z okresu przed II wojn± ¶wiatow±. |
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl
s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji. |
|