Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas

SKULSK

     

Cmentarz żydowski w Skulsku znajduje się około 750 m na północny wschód od centrum wsi, około 200 m na wschód od ul. Mniszki. Cmentarz zajmuje działkę geodezyjną numer 301009 2.0016 17, na planie zbliżonym do pięciokąta, o powierzchni 1504 m kw.

Brak bliższych informacji o historii cmentarza, jego wyglądzie przed drugą wojną światową oraz dewastacji. Jak podają Teresa Palacz i Dorota Matyaszczyk w opracowaniu Katalog cmentarzy żydowskich w Wielkopolsce, po 1945 r. cmentarz miał zostać ogrodzony. Obiekt uległ daleko posuniętej dewastacji. Wszelkie naziemne ślady cmentarza zostały zatarte, jego teren jest nieogrodzony.

W 2015 r. na cmentarzu odsłonięto głaz z tablicą z napisem: "Pamięci Żydowskiej społeczności Skulska, która tu żyła, przyczyniając się do rozwoju lokalnej kultury i sztuki, handlu i rzemiosła, dopóki nie została prawie całkowicie unicestwiona w czasie Holokaustu przez nazistowskich Niemców. Ten upamiętniający kamień został postawiony w dn. 10 sierpnia 2015 w obecności Wiceprzewodniczącego Knessetu Yehiela Hilika Bar, prawnuka zmarłych Gitel i Yitzhak Kotowskich, przywódców skulskiej społeczności żydowskiej. Upamiętnienie przy współpracy From the Depths". Przy pomniku ustawiono tablicę z napisem: "Cmentarz żydowski w Skulsku. Prosimy uszanuj miejsce pochówku mieszkańców Twojej miejscowości. www.matzeva.org". Obok złożono tarczę szlifierską wykonaną z macewy, na której zachowało się imię zmarłego - Jehuda.

Teren cmentarza porasta wysoka, gęsta trawa. Pożądane byłoby wytyczenie i oznakowanie granic cmentarza, cykliczne prace porządkowe oraz działania na rzecz odzyskania wywiezionych nagrobków.

 

tekst: Krzysztof Bielawski
fot. Urszula Karolczak - Jesień z cmentarzami

Skulsk - cmentarz żydowski Skulsk - cmentarz żydowski Skulsk - cmentarz żydowski Skulsk - cmentarz żydowski
Poszukujemy wszelkich informacji o cmentarzu żydowskim w Skulsku.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają tą nekropolię z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas