Historia Żydów w Skorogoszczy (w języku niemieckim: Schurgast) tonie w mrokach dziejów. Skorogoszcz nie jest wzmiankowana w obszernym spisie skupisk żydowskich w "The Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust", brak też jakichkolwiek akt w Dziale Dokumentacji Zabytków Żydowskiego Instytutu Historycznego.
¦ladem po miejscowej społeczno¶ci żydowskiej jest cmentarz, zlokalizowany po prawej stronie polnej drogi wiod±cej w kierunku Niwy. Data jego założenia nie jest znana. Do dzi¶ na terenie nekropolii zachowały się jedynie pojedyncze ułomki nagrobków, stanowi±ce w większo¶ci ich dolne partie, z fragmentami inskrypcji w języku hebrajskim. Dariusz Zięba - znawca dziejów Skorogoszczy - tak mówi o historii tej nekropolii: "Cmentarz ten, podobnie jak choleryczny założony był poza granicami ówczesnego miasteczka, planowany był na wzór parku lub ogrodu, w którym pomniki nagrobne splatały się z bujn± zieleni±. (....) We wzgórek na terenie cmentarza żydowskiego (.....) w czasie drugiej wojny ¶wiatowej Niemcy wbudowali bunkier bierny dla kilkunastu żołnierzy Wehrmachtu. Po wojnie wydobywano w tym miejscu piasek. Kamienie nagrobne z cmentarza żydowskiego po latach odnajdywano na pobliskich polach uprawnych".
Podczas prac na cmentarzu żydowskim w Brzegu odnaleziono macewę z piaskowca z inskrypcj± o tre¶ci:
"Serl, córka Simona Epstajna ze Skorogoszczy, zmarła 18 szewat 572 roku (1 lutego 1812 roku. Niech jej dusza będzie zawi±zana w woreczku żywych".