Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
SIERADZ

Cmentarz żydowski w Sieradzu został założony w 1812 roku przy obecnej ul. Zakładników. W dniu 14 września 1939 r. na cmentarzu naziści rozstrzelali dwudziestu obywateli polskich, wśród nich dwie osoby pochodzenia żydowskiego. W wyniku zniszczeń, do dziś na terenie cmentarnym zachowały się nieliczne fragmenty zdewastowanych grobów. Współczesny pomnik upamiętnia osoby zgładzone podczas egzekucji. Pobliskie zagłębienie to dół po ekshumowanych w 1945 ofiarach. Tuż obok znajduje się symboliczny nagrobek rodziny Józefowiczów, ufundowany w 1986 r. przez Dawida Józefowicza. W 2008 r. z inicjatywy Cezarego Zbrojewskiego na jednym z drzew pojawiła się tablica upamiętniająca dr Kazimierza Kempińskiego, zasłużonego lekarza i działacza społecznego.

W ostatnim czasie na terenie miasta odnaleziono kilka macew, użytych przez nazistów do prac budowlanych na terenie miasta. W 2005 r. odzyskano też macewę, wykorzystaną w latach siedemdziesiątych do budowy nagrobka na cmentarzu katolickim w Sieradzu. Powołany do życia w 2007 r. Komitet Dla Upamiętnienia Sieradzkich Żydów czyni starania na rzecz restauracji cmentarza żydowskiego.

W dniu 6 września 2011 r., dzięki staraniom m. in. naszego korespondenta Cezarego Zbrojewskiego, w Sieradzu rozpoczęła się rozbiórka tzw. "schodów hańby" przy ul. Krakowskie Przedmieście. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy wykorzystali do ich budowy macewy z miejscowego cmentarza żydowskiego. Po wyzwoleniu przez kilkadziesiąt lat nikt nie chciał podjąć się zmiany tego stanu rzeczy. Macewy mają zostać tymczasowo przewiezione na teren bazy Rejonu Dróg Publicznych w Sieradzu, gdzie będą oczyszczone. Liczymy, że wkrótce płyty nagrobne wrócą na teren nekropolii.

Pod koniec października 2012 r. na cmentarzu pojawiły się dwie macewy - nagrobki Jehudy syna Lejzora, zmarłego w dn. 25 szwat 5650 r. (15.02.1890 r.) oraz kobiety o imieniu Szewa (córki Judy?), zmarłej 5 adar 5642 r. (24.02.1882 r.). Prawdopodobnie zostały one odnalezione na terenie miasta i przewiezione na cmentarz przez pragnącą zachować anonimowość osobę.

tekst: K. Bielawski
Kliknij tu, by obejrzeć film nagrany na cmentarzu

pomnik na cmentarzu żydowskim w Sieradzu pomnik na cmentarzu żydowskim w Sieradzu pomnik na cmentarzu żydowskim w Sieradzu pomnik na cmentarzu żydowskim w Sieradzu
foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski
Sieradz - macewy Sieradz - macewa Sieradz - teren cmentarza żydowskiego pomnik na cmentarzu żydowskim w Sieradzu
foto: BZ foto: BZ foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski
Macewy wydobyte ze schodów przy ul. Krakowskie Przedmieście
Macewy wydobyte ze schodów przy ul. Krakowskie Przedmieście Macewy wydobyte ze schodów przy ul. Krakowskie Przedmieście Macewy wydobyte ze schodów przy ul. Krakowskie Przedmieście Macewy wydobyte ze schodów przy ul. Krakowskie Przedmieście
foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski foto: Cezary Zbrojewski
Poszukujemy wszelkich informacji o cmentarzu żydowskim w Sieradzu.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają tą nekropolię z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas