Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
RZEPIENNIK STRZYŻEWSKI  

Rozwój osadnictwa żydowskiego w Rzepienniku Strzyżewskim przypada na przełom XVIII i XIX w. Wiadomo, że w 1886 roku w miejscowości żyło 264 wyznawców judaizmu, co stanowiło 15% wszystkich mieszkańców. W 1870 roku w Rzepienniku ukonstytuowała się niezależna gmina wyznaniowa. Koniec XIX wieku i początek XX wieku przyniósł masową emigrację rzepiennickich Żydów. W 1910 roku mieszkały tu 532 osoby pochodzenia żydowskiego, a spis powszechny z 1921 roku odnotował w Rzepienniku już tylko 224 Żydów.

Podczas II wojny światowej naziści zniszczyli synagogę, a na terenie miasta utworzyli getto. W dniu 11 sierpnia 1942 roku mieszkańcy getta zostali rozstrzelani w pobliskim lesie Dąbry. W Żydowskim Instytucie Historycznym zachował się opis tej egzekucji, sporządzony w 1987 roku przez p. Mariannę Kiesler: "Jeden tylko strzelał, trwało to do wieczora. Reszta zebranych czekała na łące przy wąwozie, gdzie musieli się rozbierać. Po dziesięć osób rozebranych, dwieście metrów przez krzaki musieli iść do ławki, siadać, tam ich strzelano po kolei. Chłopak ich wrzucał do dołu, przysypywał wapnem. Na koniec zostało jeszcze dziecko, wzięli je za nogi, trzasnęli o ławkę i rzucili do mogiły". Zaledwie kilku Żydów z Rzepiennika Strzyżewskiego przeżyło mroczne czasy Holocaustu. Niektórzy z nich przetrwali dzięki pomocy swych chrześcijańskich sąsiadów.

Cmentarz żydowski w Rzepienniku Strzyżewskim położony jest za ośrodkiem zdrowia, na wzgórzu w lesie. Nekropolia została zdewastowana, w dziele niszczenia brali udział niektórzy mieszkańcy, którzy skradli kamienie nagrobne. Podobno cmentarna brama została przerobiona przez jednego z chłopów na bronę. Do dziś zachowały się pozostałości starego ogrodzienia oraz kilkadziesiąt nagrobków. Są to w większości macewy o półokrągłych zwieńczeniach, na których pojawiają się charakterystyczne dla żydowskiej sztuki nagrobnej płaskorzeźby, przedstawiające między innymi: ręce w geście błogosławienia, świece, dzbany i misy, korony czy ptaki. Nasz korespondent tak opisuje to miejsce: "Cudo. Dawno nie widziałam tak pięknych macew i tak malowniczego położenia cmentarza".

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Małgorzata Płoszaj
Poniżej prezentujemy dwa filmy video z Rzepiennika Strzyżewskiego
FILM 1 * FILM 2

Cmentarz żydowski w Rzepienniku Strzyżewskim macewa w Rzepienniku Strzyżewskim Rzepiennik Strzyżewski - nagrobek na cmentarzu żydowskim
Rzepiennik Strzyżewski - kirkut Rzepiennik Strzyżewski - macewy na cmentarzu żydowskim kirkut w Rzepienniku Strzyżewskim
Cmentarz żydowski w Rzepienniku Strzyżewskim w obiektywie Aleksandra Gucwy
Więcej zdjęć tego Autora znajdziesz na stronie www.sekowa.info
Las Dąbry - miejsce egzekucji Żydów z Rzepiennika Strzyżewskiego (zdjęcia: M. Płoszaj)
Las Dąbry - miejsce egzekucji Żydów z Rzepiennika Strzyżewskiego
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Rzepiennika i ich nekropolii.
Mile widziane będą też relacje osób, które pamiętają tą nekropolię z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe jest wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas