Cmentarz żydowski w Rynie znajduje się na wzniesieniu nad Jeziorem Ryńskim, przy obecnej ul. Świerczewskiego (dawnej Nikolaikenstrasse). Nekropolia powstała prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku, wraz z ukonstytuowaniem się miejscowej gminy żydowskiej.
Niewiele wiadomo o historii tego miejsca do 1945 roku. W latach PRL działka cmentarna znalazła się na terenie Suwalskiego Przedsiębiorstwa Produkcji Leśnej "Las". Na cmentarzu pobudowano latrynę dla pracowników zakładu. W latach siedemdziesiątych Przedsiębiorstwo "Las" złożyło w Urzędzie do spraw Wyznań wniosek o zgodę na likwidację cmentarza. Władze nie przychyliły się do tej prośby, nakazując jednocześnie ogrodzenie terenu i wykonanie dokumentacji fotograficznej.
W połowie lat dziewięćdziesiątych kilkuhektarową działkę po upadłych zakładach "Las" zakupiła Jadwiga C., żona Leona Ż., właściciela jednego z pensjonatów w Rynie. Teren miał być przeznaczony na cele rekreacyjno-turystyczne. W kwietniu 1995 r. nowy właściciel wystąpił do Rady Miejskiej w Rynie o wyrażenie zgody na likwidację cmentarza. Prośba ta została jednak załatwiona odmownie.
W maju 1995 r. sprawą zainteresował się Konrad Zbrożek, redaktor "Gazety Warmii i Mazur". Podczas wizyty w Rynie odwiedził cmentarz, na którym znajdowało się około 10 nagrobków, z inskrypcjami w językach niemieckim i hebrajskim, upamiętniające m. in. członków rodziny Goldstein i Podbielskich. Konrad Zbrożek wykonał wtedy kilka zdjęć. Jedna z fotografii - przedstawiająca dobrze zachowaną macewę Miriam córki Mosze - została opublikowana jako ilustracja do artykułu "Biznes z duchami przodków" (Gazeta Warmii i Mazur, nr 118 z dn. 23.05.1995).