Cmentarz żydowski w Rybotyczach - mie¶cie, w którym rabinem był znany cadyk Elimelech Szapiro z dynastii dynowskiej - położony jest na wzgórzu, kilkaset metrów za miejscowo¶ci±, w zakolu szosy do Makowej. Wiadomo, że do czasów drugiej wojny ¶wiatowej cmentarz był ogrodzony kamiennym murem, przy cmentarzu stał dom przedpogrzebowy, w którym znajdowała się beit tahara. Do cmentarz wiodły dwie drogi - od strony Rybotycz i od strony Makowej.
Według informacji uzyskanych od mieszkaj±cego w Nowym Jorku Mojżesza Rubinfelda, dewastacja cmentarza mogła rozpocz±ć się w czasie wojny i z cał± pewno¶ci± była kontynuowana po wyzwoleniu. Doszczętnie rozebrano ogrodzenie oraz budynek domu przedpogrzebowego. Cmentarz był za¶miecany i wykorzystywany jako pastwisko. Działka cmentarna stała się własno¶ci± Nadle¶nictwa Bircza.
W ostatnich latach cmentarz został odrestaurowany. Stało się to możliwe dzięki inicjatywie i zaangażowaniu uprzednio wzmiankowanego Mojżesza Rubinfelda, jedynego rybotyckiego Żyda ocalałego z Zagłady. Mojżesz Rubinfeld wielokrotnie przyjeżdżał do swojego rodzinnego sztetla, w którym w czasie wojny zamordowano jego rodziców i pięcioro braci. Dzięki niemu ustawiono przewrócone macewy, wywieziono ¶mieci, wykoszono zaro¶la. Przy wej¶ciu na cmentarz odsłonięto pomnik,
na którym umieszczono napis: "Dla uczczenia pamięci pomordowanych Żydów miasteczka Rybotycze, którzy zginęli ¶mierci± męczeńsk± z r±k hitlerowskich oprawców w latach 1939-1945. Rodziny: Rachel Salik, Harold Schwartz, Mojżesz Rab-Rubinfeld". Oznakowana została także droga dojazdowa. Restaurację cmentarza sfinansował Mojżesz Rubinfeld przy współudziale Rachel Salik-Gans z Paryża. Na wniosek M. Rubinfelda Nadle¶nictwo Bircza wykonało na swój koszt nowe ogrodzenie cmentarza.