Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
STALOWA WOLA - ROZWADÓW

Cmentarz żydowski w Rozwadowie - dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli - znajduje się w pobliżu torów kolejowych, na wprost wylotu ul. Kopernika. Jego lokalizację można odnaleźć na wojskowej mapie z 1938 roku. Nekropolia została zniszczona podczas II wojny światowej. Na polecenie Niemców nagrobki zostały wykorzystane do utwardzania ulic - między innymi rozwadowskiego Rynku. Tu również w zbiorowych mogiłach chowano Żydów rozstrzelanych przez nazistów. Mieszkający w Rozwadowie Stanisław Skruch w swej wypowiedzi opublikowanej na łamach pisma "Echo Dnia" tak wspomina te tragiczne zdarzenia: "Na początku lat czterdziestych Niemcy obstawili wojskiem cały rozwadowski rynek. Były ich całe tłumy. Kazali wszystkim starym Żydom wychodzić z domów. Jeszcze dziś mam przed oczami tych staruszków siedzących w oknach. Do tych, którzy nie posłuchali i nie chcieli wyjąć z domów, Niemcy strzelali z karabinów i wyciągali na jezdnię. Na nogi i głowę nakładali im worki. Później kładli nago na magistracki wóz i wywozili na kirkut, żydowski cmentarz. Zwłoki składali magistraccy robotnicy i sami Żydzi. Stamtąd przywozili te kamienie płyty z hebrajskimi napisami i układali z nich drogę".

zdjęcie: Jacques Lahitte
Więcej informacji o Żydach z Rozwadowa znajdziesz na stronach:
Księga Pamięci Rozwadowa
Rozwadów - Shtetlinks

Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Rozwadowa i ich nekropolii. Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl są chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas