Cmentarz ¿ydowski w Pu³tusku po³o¿ony jest przy
Al. Jana Paw³a II. Cmentarz powsta³ w latach dwudziestych XIX wieku, w zwi±zku z rozwojem liczebnym spo³eczno¶ci ¿ydowskiej Pu³tuska. Plac z przeznaczeniem na nekropoliê ofiarowa³ Zelman Lubranitzer.
Nekropolia zosta³a zdewastowana podczas II wojny ¶wiatowej, ju¿ na prze³omie lat 1939 i 1940. Nazi¶ci zmusili ludno¶æ ¿ydowsk± do wyrwania p³yt nagrobnych i wykorzystania ich do prac budowlanych, miêdzy innymi do wybrukowania dziedziñca parkowego oraz u³o¿enia schodów przy pu³tuskim zamku. Nagrobki te pozosta³y tam do 1975 roku, do czasu powstania Domu Polonii. Czê¶æ macew pos³u¿y³a do u³o¿enia krawê¿ników i utwardzenia ulic, miêdzy innymi ul. Piotra Skargi. Jak wspomina jeden z mieszkañców miasta, po wyzwoleniu na cmentarzu zachowa³a siê du¿a ilo¶æ nagrobków. Dzie³a dewastacji dokoñczono w latach PRL. Z czê¶ci nagrobków u³o¿ono kolektor ¶ciekowy. W 1963 r. na terenie cmentarza wybudowano zak³ady przemys³owe POLAM.
Lokalna plotka g³osi, ¿e in¿ynier który wyda³ polecenie usuniêcia ostatnich pomników nagrobnych, zosta³ porwany przez nieznanych sprawców i zamordowany.
Przez wiele lat cmentarz by³ zupe³nie pozbawiony nagrobków. Stan ten uleg³ zmianie dopiero w 2012 r., kiedy na niezabudowanej czê¶ci dzia³ki cmentarnej utworzono lapidarium. Z inicjatywy Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora i firmy Isbud wzniesiony zosta³ zaprojektowany przez Wojciecha Henrykowskiego pomnik, do budowy którego wykorzystano fragmenty macew. Na frontowej ¶cianie pomnika umieszczono tablicê z napisem: "Cmentarz ¿ydowski w Pu³tusku. W tej ¶wiêtej ziemi grzebani byli do wybuchu II wojny ¶wiatowej w 1939 r. mê¿czy¼ni, kobiety i dzieci nale¿±cy do ¿ydowskiej spo³eczno¶ci Pu³tuska i okolic. Niech ich dusze maj± udzia³ w ¿yciu wiecznym".
Ceremonia ods³oniêcia pomnika mia³a miejsce 5 lipca 2012 r. zgromadzi³a oko³o 100 osób. W¶ród nich byli ¯ydzi wywodz±cy siê z Pu³tuska i ich potomkowie na czele ze s³ynnym kantorem Josephem Malovanym i Zafrir± Malovany-Shmuckler; przedstawiciele w³adz, organizacji ¿ydowskich oraz mieszkañcy miasta. tekst: K. Bielawski
zdjêcia: E. Grossman
Ksiêgê Pamiêci Pu³tuska znajdziesz tutaj:
Polecamy te¿ odwiedzenie strony Jewish Pu³tusk
|