Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
PRABUTY
Niewiele wiemy o historii prabuckich Żydów. Jak podaje "The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust ", pojedyncze rodziny żydowskie żyły w Prabutach (w języku niemieckim: Riesenburg) już około 1700 r. Gmina wyznaniowa została założona w okresie późniejszym, jednak encyklopedia nie podaje daty jej powstania. W 1831 r. w mieście żyło 69 wyznawców judaizmu, w 1895 - 145. Około 1870 r. wzniesiono synagogę. Podobnie jak w innych miastach, liczba żydowskich mieszkańców Prabut zmalała na przełomie XIX i XX wieku. W 1925 roku mieszkało tu około siedemdziesięciu Żydów. W wyniku nazistowskich represji wielu z nich opuściło swe rodzinne miasto.
teren cmentarza żydowskiego w Prabutach
teren cmentarza żydowskiego w Prabutach

Nieznana jest data założenia cmentarza żydowskiego w Prabutach. Wspomniana powyżej "The Encyclopedia..." pisze o powstaniu cmentarza w XVIII wieku, z kolei internetowy serwis Jewishgen fakt ten datuje na ok. 1812 rok. Nekropolia znajdowała się na placyku pomiędzy ul. Jagiełły a zbudowanymi tu po wojnie garażami. Jej lokalizacja jest zaznaczona na przedwojennych mapach Prabut. Według informacji jednego z uczestników forum www.marienburg.pl, cmentarz "został rozebrany przez Polaków po II wojnie światowej". Dziś wśród traw można jeszcze odnaleźć pojedyncze ślady nagrobków.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Władimir1
Strona powstała dzięki współpracy z forum internetowym www.marienburg.pl

Warto wiedzieć, że rejestry urodzeń, małżeństw i zgonów gminy żydowskiej w Prabutach dostępne są w Archiwum Państwowym w Olsztynie.

fragmenty nagrobków na terenie cmentarza żydowskiego w Prabutach
Uwaga: czekamy na wszelkie informacje (wspomnienia, archiwalne zdjęcia)
dotyczące miejscowej społeczności żydowskiej i jej cmentarza.
Jeśli możesz pomóc - napisz do nas!
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas