Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
POPOWO KO¦CIELNE   English text

Tu pochowana k obieta poważana, stara.
Pani Basza córka pana Josefa.
Zmarła [.] tewet w 604 roku. (1844 r.)
Niech jej dusza będzie zwi±zana w węzeł życia!

(inskrypcja na macewie z Popowa Ko¶cielnego)

Nie wiemy, kiedy pierwsi Żydzi przybyli do Popowa Ko¶cielnego, jednak "The Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust" okre¶la miejscow± społeczno¶ć żydowsk± jako "bardzo star±". Pierwsz± synagogę w Popowie Ko¶cielnym wzniesiono w prawdopodobnie już w XVII wieku.

W okresie międzywojennym w Popowie żyło 109 osób pochodzenia żydowskiego, co stanowiło 33,6% wszystkich mieszkańców. Podczas II wojny ¶wiatowej wszyscy popowscy Żydzi zostali deportowani do getta w Makowie Mazowieckim. Holocaust przeżyli nieliczni.

Popowo Ko¶cielne - macewa Popowo Ko¶cielne - macewa Popowo Ko¶cielne - macewa
zdjęcia: K. Bielawski

Cmentarz żydowski w Popowie Ko¶cielnym znajduje się na niewielkim wzgórzu, około stu metrów za cmentarzem rzymsko-katolickim. Do lat dwudziestych XIX wieku nekropolia ta była miejscem pochówku także dla Żydów z Pułtuska.

W li¶cie przesłanym do naszej Redakcji mieszkaj±ca w Popowie Ko¶cielnym p. Aleksandra Przybysz wspomina, że: "kirkut był ogrodzony drutem kolczastym, macewy na cmentarzu były nieduże, z kamieni granitowych. Żydzi chowali zmarłego gdy zachodziło słońce, w prze¶cieradle, zgodnie z tradycj±".

Dzi¶ na szczycie wzniesienia, w¶ród zaro¶li można odnaleĽć nieliczne już nagrobki, wykonane w większo¶ci z prostych kamieni granitowych. Jak podaje Przemysław Burchard w swej ksi±żce pt "Pami±tki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce", najstarsza macewa datowana jest na 1825 rok. Zwraca uwagę ziemny okop, zapewne stanowi±cy kiedy¶ granicę cmentarza. Od 1986 roku nekropolia jest wpisana do Rejestru Zabytków. W grudniu 2009 r. z inicjatywy proboszcza parafii Popowo Ko¶cielne, na cmentarzu przeprowadzono prace porz±dkowe.

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Rafał Dzięgielewski (rav79), Artur Cyruk

Kirkut w Popowie Ko¶cielnym Popowo Ko¶cielne - macewa
przewrócona macewa
Popowo Ko¶cielne - macewa granitowa macewa
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Popowa Ko¶cielnego i ich nekropolii. Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas