Cmentarz żydowski w Popowie Kościelnym znajduje się na niewielkim wzgórzu, około stu metrów za cmentarzem rzymsko-katolickim. Do lat dwudziestych XIX wieku nekropolia ta była miejscem pochówku także dla Żydów z Pułtuska.
W liście przesłanym do naszej Redakcji mieszkająca w Popowie Kościelnym p. Aleksandra Przybysz wspomina, że: "kirkut był ogrodzony drutem kolczastym, macewy na cmentarzu były nieduże, z kamieni granitowych. Żydzi chowali zmarłego gdy zachodziło słońce, w prześcieradle, zgodnie z tradycją".
Dziś na szczycie wzniesienia, wśród zarośli można odnaleźć nieliczne już nagrobki, wykonane w większości z prostych kamieni granitowych. Jak podaje Przemysław Burchard w swej książce pt "Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej w Polsce", najstarsza macewa datowana jest na 1825 rok. Zwraca uwagę ziemny okop, zapewne stanowiący kiedyś granicę cmentarza. Od 1986 roku nekropolia jest wpisana do Rejestru Zabytków. W grudniu 2009 r. z inicjatywy proboszcza parafii Popowo Kościelne, na cmentarzu przeprowadzono prace porządkowe.
tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Rafał Dzięgielewski (rav79), Artur Cyruk |