Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
PODWILK
Cmentarz żydowski w Podwilku na zboczu Góry Kuligowej powstał zapewne w drugiej połowie XIX wieku. Jest to miejsce spoczynku Żydów z Podwilka oraz okolicznych miejscowości, między innymi Piekielnika, Lipnicy, Zubrzycy.
Lokalizacja cmentarza na mapie z 1936 r. (źródło: Archiwum Map WIG)

Do dziś na terenie nekropolii zachowało się kilkadziesiąt nagrobków. Są to w większości tradycyjne macewy, o zwieńczeniach prostych, trójkątnych lub łukowych. Umieszczone w nich typowe dla żydowskiej sztuki nagrobnej płaskorzeźby nierzadko świadczą o kunszcie miejscowych kamieniarzy. Zwracają uwagę finezyjnie wykute dłonie złożone w geście błogosławieństwa; podtrzymujące świecznik lwy czy oryginalnie odwzorowany pięcioramienny świecznik na grobie jednej z kobiet. Inskrypcje nagrobne wykonano w języku hebrajskim, zdarzają się też epitafia w języku niemieckim (np. na nagrobku Rosy Tandlich) czy węgierskim (np. na macewie Miksy Kurcz). Mimo lat dewastacji, daje się wyróżnić rzędowy układ pochówków. Wśród zarośli widać resztki zniszczonego, wykonanego po wojnie drewnianego ogrodzenia oraz ceglane filary bramy. Z cmentarza roztacza się piękny widok na Babią Górę. Miejsce jest raczej zapomniane przez ludzi, położone wśród pól i lasów.

Przed laty, dzięki staraniom członków Kręgu Przyjaciół Orawy wykonano prace restauracyjne na terenie nekropolii - ustawiono nagrobki, wywieziono śmieci. Brak bieżących, cyklicznych działań konserwatorskich powoduje jednak, że cmentarz powoli przegrywa walkę z czasem. Nasz korespondent po wizycie w listopadzie 2008 r. tak opisał tą nekropolię: "Widok jaki tam zastałem był bardziej niż smutny. Macewy ukryte są w gęstych zaroślach, cały teren porastają utrudniające dostęp chaszcze. Duża część płyt leży na ziemi, wiele porośniętych jest przez mchy, trawy. Nieliczne macewy trzymają jeszcze pion, ale i one wkrótce znikną pod naporem roślinności. Wiele inskrypcji jest już niemal nieczytelnych, wiele nagrobków popękanych. Poprzewracane nagrobki i pokrywająca wszystko zarośla tworzą obraz całkowitego zniszczenia".

tekst: K. Bielawski
zdjęcia: Małgorzata Płoszaj

Opis dojazdu do cmentarza: Jadąc od strony Chyżnego należy skręcić we wsi przed kościołem w prawo, dalej kierować się drogą asfaltową aż do małej kapliczki. Przy kapliczce po prawej stronie drogi należy skręcić w prawo (droga pnie się pod górę) w pola. Od końca asfaltowej drogi trzeba iść pieszo około 250 m pod górę. Cmentarz położony jest pod lasem.
Cmentarz żydowski w Podwilku w obiektywie Małgorzaty Płoszaj
cmentarz żydowski w Podwilku - macewa Podwilk - macewa Podwilk - żydowski cmentarz nagrobek na cmentarzu w Podwilku
macewa na kirkucie w Podwilku Podwilk - cmentarz żydowski Podwilk - macewa nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku
Cmentarz żydowski w Podwilku w obiektywie Łukasza Supergana
(więcej zdjęć tego Autora znajdziesz na stronie www.lukaszsupergan.com)
nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku
nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku nagrobek na cmentarzu żydowskim w Podwilku
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Podwilka i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętają ten cmentarz
z okresu przed II wojną światową.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl
są chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas