Kliknij, aby dodać stronę do ulubionych
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas
POBIEDZISKA
Cmentarz żydowski w Pobiedziskach w powiecie poznańskim, znajduje się przy ul. Półwiejskiej, u stóp klasztoru sióstr Sacre-coeur. Nekropolia powstała w XVIII w. Obecnie jest to teren ogrodzony, znajduj± się na nim dwadzie¶cia cztery macewy, dobrze zachowane, pochodz±ce z XIX wieku.
panoramiczny widok cmentarza żydowskiego w Pobiedziskach
foto: Jacques Lahitte - www.shabbat-goy.com

Nagrobki dziel± się na dwa typy - sarkofagowe, nakryte profilowan±, zwężaj±c± się ku górze nastaw± oraz proste macewy o tradycyjnej formie stylizowanej steli, zwieńczone łukiem pełnym, a także zakończone prosto lub z nałożonym spłaszczonym ostrosłupem. Na terenie cmentarza znajduje się również jeden nagrobek reprezentuj±cy styl klasycyzuj±cy, o profilowanym zwieńczeniu nawi±zuj±cym w swym kształcie do frontonu ¶wi±tyni antycznej. Inskrypcje na nagrobkach wykuto zarówno w alfabecie hebrajskim, jak również w języku niemieckim, jak na doskonale zachowanej macewie Hermana Krauna, zmarrłego w 1893 roku.

Red. Stanisław Zasada na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ("Macewy z jeziora", Rzeczpospolita nr 208 (6285), 6 wrze¶nia 2002) tak pisał o wojennych losach cmentarza w Pobiedziskach: "W położonym niedaleko kirkutu klasztorze sióstr Sacré Coeur mie¶cił się podczas wojny szpital Wehrmachtu. Najstarsze zakonnice pamiętaj±, jak hitlerowcy rozbierali otaczaj±cy cmentarz mur. Cegłę zabrali niemieccy osadnicy. Resztę zniszczeń na kirkucie dokonali po wojnie Polacy. Starsi mieszkańcy Pobiedzisk opowiadaj±, jak ludzie układali z macew pomost w stronę jeziora. Potem młodzież dla zabawy wrzucała je do wody. Z paru macew zrobiono nawet nagrobki na katolickim cmentarzu".

Restauracja nekropolii nie byłaby możliwa bez ciężkiej pracy społeczników z kierowanego przez Krzysztofa Robakowskiego Stowarzyszenia Płetwonurków i Ratowników "Podwodniak". Nurkuj±c w wodach Jeziora Dobrego przez przypadek odnaleĽli macewę. W trakcie dalszych poszukiwań wydobyli kolejne płyty nagrobne i przenie¶li je na teren cmentarza.

Uroczyste, ponowne otwarcie nekropolii odbyło się w dniu 22 lipca 2002 roku. W ceremonii wzięli udział między innymi członkowie lokalnych władz, mieszkańcy Pobiedzisk, rabini z Warszawy i Łodzi, przedstawiciele Ko¶cioła. Odczytano listy arcybiskupa Stanisława G±deckiego oraz ambasadora Izraela Szewacha Weissa.

24 paĽdziernika 2011 w miejscu domniemanego pochówku rabina Awrama Abisha odsłonięto współczesn± macewę. W uroczysto¶ci wzi±ł udział rabin Eliakim Schlesinger - przewodnicz±cy londyńskiego Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie.

tekst: Barbara Bogucka

Pobiedziska - cmentarz żydowski Pobiedziska - macewy Pobiedziska - macewy na cmentarzu żydowskim
zdjęcia: Barbara Bogucka
Pobiedziska - macewy na cmentarzu żydowskim Pobiedziska - macewy na cmentarzu żydowskim Pobiedziska - macewy na cmentarzu żydowskim
zdjęcia: Sławomir Topolewski
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Pobiedzisk i ich nekropolii. Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±.
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim. Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji.
strona główna cmentarze warto wiedzieć księga gości napisz do nas