PŁOŃSK |
|
Cmentarz żydowski w Płońsku znajduje się po wschodniej stronie ul. Warszawskiej, w południowej czę¶ci miasta, około 1 km na południowy wschód od rynku.
Pierwsza informacja o obiekcie pochodzi z 1525 r., kiedy Zygmunt I Stary nakazał płońskim Żydom nabyć bezpo¶rednio od króla grunt na cmentarz, zakupiony wcze¶niej niezgodnie z prawem od mieszczan. Nie wiadomo czy sprawa dotyczyła cmentarza przy obecnej ul. Warszawskiej czy też w XVI w. płońscy Żydzi posiadali inne miejsce pochówku. Brak jakichkolwiek wzmianek o innej lokalizacji pozwala zakładać, że w Płońsku funkcjonował tylko jeden cmentarz żydowski.
Cmentarz był także wzmiankowany w przywileju dla Żydów z Płońska, wydanym przez Michała Korybuta Wi¶niowieckiego 25 wrze¶nia 1670 r.: "Pozwalamy im też (...) okopisko osobliwe, które z dawna mieli na chowanie zmarłych, mieć i onego bez żadnej czyjej turbacyi używać". Przywilej Michała Korybuta Wi¶niowieckiego został potwierdzony w 1767 r. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Podczas wizytacji ko¶cielnej Płońska w 1775 r. zapisano: "Żydzi za¶ (...) kierkut maj± ogrodzony na polu płońskim za miastem, na co maj± pozwolenie od JX Biskupów i aprobację od Najja¶niejszych Monarchów".
Na cmentarzu chowano zmarłych z Płońska oraz okolicznych miejscowo¶ci, m.in. Kadłubówki i Kuchar Żydowskich. W XIX w. niektóre społeczno¶ci żydowskie, podlegaj±ce wcze¶niej kahałowi w Płońsku, utworzyły niezależne gminy wyznaniowe i założyły własne cmentarze. Taka sytuacja dotyczyła m.in. Nowego Miasta i Sochocina.
Przed 1939 r. cmentarz zajmował działkę o powierzchni około 3,3 ha. Porównanie map z 1862 r. i 1940 r. pozwala przypuszczać, że powierzchnia była stopniowo powiększana poprzez kolejne zakupy gruntu.
|
 |
Fragment mapy Płońska z 1934 r. (wersja niemiecka z 1940 r.). z zaznaczeniem cmentarza żydowskiego |
Dzięki zachowanym nielicznym zdjęciom oraz grafikom autorstwa Josefa Budko wiadomo, że cmentarz był otoczony murem lub parkanem, od strony ul. Warszawskiej znajdowała się brama oraz budynek, pełni±cy zapewne funkcję domu przedpogrzebowego. Znaczna czę¶ć macew była wykonana prawdopodobnie z piaskowca, miała formę pionowych stel, w wielu przypadkach zdobionych polichromiami.
Podczas II wojny ¶wiatowej na polecenie Niemców nagrobki wyrwano i wykorzystano do utwardzania dróg. Brak szczegółowych informacji o procesie dewastacji w okresie II wojny ¶wiatowej oraz w latach póĽniejszych.
W 1946 r. ocaleli płońscy Żydzi wznie¶li pomnik z napisem: "Męczennikom bestii hitlerowskiej cudem ocaleni współwyznawcy. Wrzesień 1946 rok". Pomnik powstał prawdopodobnie na cmentarzu żydowskim i z czasem został zniszczony.
Po wojnie przez pewien czas na cmentarzu odbywały się pogrzeby, między innymi w 1949 r. pochowano Kalmana Gelbarda. Ostatnie pochówki miały miejsce w latach 50. Zapewne w wyniku stopniowej dewastacji, w kolejnych latach wszystkie naziemne ¶lady cmentarza uległy całkowitemu zatarciu. W 1961 r. władze oficjalnie zamknęły cmentarz.
W 1966 r. na terenie cmentarza zbudowano sklep Polmozbytu, a w 1976 r. - urz±dzono stację obsługi pojazdów oraz parking.
W 1983 r. na cmentarzu odsłonięto pomnik z napisem: "Zmarłym, pomordowanym w latach 1939-1945 Żydom polskim. Społeczeństwo Płońska". Pomnik w formie płyty z czerwonego piaskowca, wsparty na 2 filarach i betonowym cokole, z tablic± z Gwiazd± Dawida, zaprojektowała Anna Szalast. Teren ogrodzono i uporz±dkowano. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 8 maja 1983 roku.
W 1999 r. przed pomnikiem ustawiono 3 współczesne macewy z wyrytym tekstem: "Teren stanowi zachowany fragment cmentarza żydowskiego, założonego w 1670 roku na obszarze 33000 metrów kwadratowych. Te kamienie mówi± za wszystkich spoczywaj±cych na tym cmentarzu i wszystkich pomordowanych Żydów, mieszkańców Płońska. Pamięć zgładzonego cmentarza uczciła Fundacja Rodziny Nissenbaumów". |
 |
 |
 |
 |
foto: Sławomir Topolewski |
foto: Sławomir Topolewski |
foto: Sławomir Topolewski |
foto: Sławomir Topolewski |
W 2002 r. Zwi±zek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP złożył w Komisji Regulacyjnej do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich wniosek o zwrot "zabudowanej działki gruntu o powierzchni 3,30 ha, będ±cej we władaniu Skarbu Państwa, położonej w Płońsku przy ul. Warszawskiej". Starosta płoński w odpowiedzi poinformował, że stanowisko w sprawie zajmie po uzupełnieniu dokumentacji o wypisy geodezyjne oraz z księgi wieczystej.
W 2011 r. obok pomnika pojawiła się kamienna tablica autorstwa płońskiego artysty Dariusza Anczewskiego, w formie otwartej księgi z napisem: "Pamięci wielu pokoleń gminy żydowskiej w Płońsku, którzy spoczęli na tej ziemi w ci±gu stuleci oraz blisko dwunastu tysięcy osób z getta, uwięzionych pod koniec 1942 roku i zamordowanych bestialsko przez hitlerowców w niemieckich obozach zagłady".
Po 1990 r. cmentarz był stopniowo zabudowywany. Na pocz±tku XXI w. wzniesiono na nim centrum handlowe, obejmuj±ce m.in. sklepy Jysk, RTV Euro AGD, Rossmann, Biedronka, CCC. Na jego skraju, od strony ul. Warszawskiej znajdował się wyżej opisany zespół pomników, zajmuj±cy wydzielon± działkę nr 1813/8 o powierzchni 2192 m kw., stanowi±c± ok. 6% przedwojennego terenu cmentarza.
W 2013 r. prywatna firma podpisała ze starostwem powiatowym umowę wieczystej dzierżawy terenu dawnego cmentarza. W kolejnych latach przedsiębiorstwo dwukrotnie występowało o pozwolenie na budowę w tym miejscu centrum handlowego.
W marcu 2015 r. podczas prac budowlanych przy ul. gen. Stanisława Maczka znaleziono fragment nagrobka z cmentarza żydowskiego w Płońsku. Była to żeliwna tablica o wymiarach 46 x 128 cm, z fragmentem epitafium, datowana na 1848 rok.
29 stycznia 2016 r. Zwi±zek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP złożył wniosek o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków.
24 lutego 2016 r. na polecenie firmy City Star sp. z o.o. wszystkie elementy pomników zostały rozebrane i wywiezione z cmentarza. Sprawa wywołała oburzenie czę¶ci mieszkańców Płońska, władz miasta oraz ¶rodowisk żydowskich.
|
26 lutego 2016 r. burmistrz Płońska powiadomił o zdarzeniu Powiatow± Komendę Policji w Płońsku, która wszczęła dochodzenie w sprawie znieważenia pomnika.
Bezpo¶rednio po tym wydarzeniu City Star sp. z o.o. w swoim o¶wiadczeniu poinformowała: " Działaj±c w imieniu użytkownika wieczystego działki położonej przy ul. Warszawskiej 59, nr 1813/8 niniejszym informujemy: Przedmiotowa działka jest w użytkowaniu osób prywatnych od 1990 r. (....) W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Płońsk uchwalonym w 1997 roku, a zmienionym po raz ostatni w 2015, ww. działka przeznaczona jest pod zabudowę o przeznaczeniu: obiekty produkcyjne i zabudowa usługowa. Obecnie użytkownikiem wieczystym działki jest prywatna spółka, która zrealizowała m.in. budowę parku handlowego Mila. Obecny użytkownik od samego pocz±tku zapowiadał realizację kolejnego etapu inwestycji obejmuj±cy przedmiotow± działkę, o czym wiedzieli nie tylko potencjalni najemcy, ale również władze Miasta Płońsk. Inwestor poinformował miasto o swoich planach drog± formaln±, składaj±c wniosek o wycinkę drzew niezbędn± do rozpoczęcia prac budowlanych. Wniosek w tej sprawie złożono dnia 24 wrze¶nia 2015 r. Dla potrzeb inwestycji inwestor zabezpieczył obiekty znajduj±ce się na działce, celem ich przeniesienia w inne miejsce. (....) Obiekty znajduj±ce się na przedmiotowej działce nie były zabytkami, nie została też nigdy podjęta uchwała Rady Miasta, która by im nadała status pomników".
2 marca 2016 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przesłała wniosek o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków.
Pod koniec marca 2016 r. City Star ogrodziła działkę blaszanym płotem, odcinaj±c całkowicie dostęp do skweru po usuniętych pomnikach. |
 |
 |
 |
 |
foto: Krzysztof Bielawski |
foto: Krzysztof Bielawski |
foto: Krzysztof Bielawski |
foto: Krzysztof Bielawski |
Starostwo powiatowe w Płońsku zawiesiło na czas nieokre¶lony postępowanie dotycz±ce wniosku City Star sp. z o.o. o pozwolenie na budowę obiektu handlowo-usługowego na terenie cmentarza.
8 kwietnia 2016 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków "zachowanej czę¶ci cmentarza żydowskiego, położonej w mie¶cie powiatowym Płońsku przy ul. Warszawskiej, (...) działki o numerze ewidencyjnym 1813/8". Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalno¶ci. Firma City Star sp. z o.o. złożyła odwołanie od tej decyzji.
2 maja 2016 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał wieczystemu dzierżawcy rozbiórkę ogrodzenia postawionego na cmentarzu.
Na pocz±tku 2017 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał w mocy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisuj±c± do rejestru zabytków fragment cmentarza, ograniczony do działki numer 1813/8.
21 marca 2017 r. podczas konferencji naukowej w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN Marek Gierlach w ramach referatu o historii cmentarza żydowskiego w Płońsku zaprezentował autorski projekt upamiętnienia tego miejsca.
tekst: K. Bielawski
Bibliografia:
Barbasiewicz M., Studium historyczno-urbanistyczne Płońska, Warszawa 1984.
|
Poszukujemy wszelkich informacji o Żydach z Płońska i ich nekropolii.
Czekamy też na relacje osób, które pamiętaj± ten cmentarz z okresu przed II wojn± ¶wiatow±. |
 |
Teksty i zdjęcia opublikowane w serwisie www.kirkuty.xip.pl s± chronione prawem autorskim.
Wykorzystanie materiałów możliwe wył±cznie po uzyskaniu pisemnej zgody Redakcji. |
|